Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA se k vám neobrátí zády, slíbil Obama

Česko

  12:31
PRAHA - Americký prezident Barack Obama dnes v Praze varoval před jadernými zbraněmi, které označil za nejnebezpečnější dědictví studené války a potvrdil závazek Spojených států snížit jaderný arzenál. Řekl také, že pokud Írán ustoupí od svého jaderného programu, nebude nutný protiraketový štít, jehož součásti by podle původních plánů USA měly být i na území Polska a Česka.

Obama v Praze. Barack Obama při projevu na Hradčanském náměstí. foto: Michal Kamaryt, ČTK

"Hrozba jaderné války klesla, ale riziko jaderného útoku vzrostlo. Více zemí je má, testuje, nebo s nimi obchoduje na černém trhu," řekl v Praze před zaplněným Hradčanským náměstím v napjatě očekávaném projevu.

"Existence tisíců jaderných zbraní je nejnebezpečnější dědictví studené války," uvedl Obama. Přislíbil, že USA podniknou konkrétní kroky ke snížení role svého jaderného arzenálu. "Začneme práci na snížení našeho arsenálu, budeme letos jednat s Rusy o nové smlouvě o jaderných zbraních," slíbil Obama.

Přečtěte si celý projev Baracka Obamy

Nyní platná smlouva vyprší koncem roku. Slíbil také, že se bude zasazovat o to, aby Spojené státy ratifikovaly mezinárodní smlouvu o zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Americký prezident také vyzval k mezinárodní spolupráci a nastolení jasných pravidel. Země, které porušují pravidla týkající se šíření jaderných zbraní, musejí podle něj nést skutečné a okamžité následky.

Severní Korea porušila pravidla
"Severní Korea porušila pravidla testováním rakety, kterou lze použít jako raketu dlouhého doletu," zmínil se v projevu o faktu, že Pchjongjang, který dnes raketu vypustil, ovšem tvrdí, že šlo o družici. Vysloužil si tím ostrou kritiku mezinárodního společenství. Kvůli dnešnímu kroku Pchjongjangu Obama zřejmě na poslední chvíli svůj proslov měnil a doplňoval.

Pokud Írán odstoupí od svého jaderného programu, nebude podle šéfa Bílého domu nutné vybudovat protiraketový štít. Nicméně dosavadní jaderné aktivity Íránu ale vytvářejí reálnou hrozbu jak pro Spojené státy, tak pro jejich spojence, uvedl prezident.

Američané chtějí postavit v Brdech protiraketovou základnu a v Polsku silo s deseti protiraketovými střelami. Nutnost štítu odůvodňují ochranou právě proti nevyzpytatelným státům, jako je Írán nebo Severní Korea. Washington znepokojují snahy Íránu získat jadernou zbraň, Teherán ale tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

Sametovou revoluci vyslovil Obama česky
Českou republiku Obama ujistil, že se k ní Spojené státy neobrátí zády tak, jak to v minulosti udělaly jiné velmoci. "Mnohokrát ve 20. století byla přijímána rozhodnutí bez vás u jednacího stolu, velké říše vás nechaly bez pomoci a nebylo vám nasloucháno, " řekl Obama. "Já vám chci říct, že Spojené státy se nikdy neobrátí zády k lidem tohoto národa, protože sdílíme společné hodnoty, společné dějiny," vzkázal Obama.

Česku, které je deset let členem NATO připomněl, že platí, že útok na jednu členskou zemi znamená útok na celou alianci. Lidé České republiky podle něho svůj slib pomoci splnili po útocích na Spojené státy z 11. září 2001.

Lidé na celém světě musejí podle Obamy využívat ekologicky šetrné formy energie a zbavit se závislosti na fosilních palivech. "Musíme změnit způsob užívání energie, abychom ochránili planetu," řekl a dodal, že Spojené státy jsou na to připraveny. Ekologická témata hrají velkou roli v politice nového amerického prezidenta, který se úřadu ujal letos v lednu. Jeho přístup se liší od jeho předchůdce George Bushe, který zablokoval přijetí takzvaného Kjótského protokolu, který má snížit úroveň skleníkových plynů ve světě.

Prahu, kde Obama přednesl svůj první veřejný projev v zahraničí, označil za "zlaté město, které je mladé i starobylé". Ocenil boj Čechů za svobodu jak během Pražského jara, tak při sametové revoluci, jejíž název vyslovil česky.

"Naučila nás mnoho věcí, ukázala, že mírové protesty mohou otřást základy říše a ukázat prázdnotu ideologie," řekl Obama o politických změnách v roce 1989 v tehdejším Československu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...