130 let
Antigenní testování školáků ze slin.

Antigenní testování školáků ze slin. | foto: ČTK

Rodiče nakažených školáků mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí PCR test

Česko
  •   18:35aktualizováno  21:47
Praha - Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. Ve středu o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Senát schválil, že se zvýší ze 70 na 80 procent. Zároveň Senát označil jednání vlády ve věci nákupu antigenních testů do škol za protiprávní.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění při nařízeném uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let doma, může pobírat 70 procent svého redukovaného výdělku. Nyní se jedná o navýšení na 80 procent, a to zpětně za dobu od 1. března. Na krizové ošetřovné je nárok i při nynější takzvané rotační výuce, kdy se žáci ve škole střídají. Rodiče peníze dostávají za týdny, kdy se děti učí z domova na dálku.

Babiš chce navrhnout, aby se mateřské školy otevíraly po jednotlivých okresech

Všechny školy byly zavřené od 1. března. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a také pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce. Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí. Děti se vrátily i do speciálních škol. Povinné je testování antigenními testy, a to dvakrát týdně.

„Pozitivní výsledek testu neumožňuje osobní přítomnost dítěte v daném zařízení - je zakázána - a již za daný den nastává potřeba péče o dítě s nárokem na ošetřovné,“ sdělilo oddělení komunikace ČSSZ. Pokud je tedy například test pozitivní v pondělí, už od tohoto dne se vyplácí ošetřovné.

Dítě musí pak jít na ověřovací PCR test. Pokud se koronavirus potvrdí, školák bude v izolaci a ošetřovné se bude poskytovat do ukončení jeho nemoci a následně dál i za dobu výuky na dálku. „Pokud je konfirmační PCR test negativní, pak tímto dnem (oznámením výsledku) potřeba péče končí a dítě se vrací do kolektivu,“ uvedl úřad.

Podle něj není potřeba, aby na dobu do výsledku PCR testu dětský lékař vystavoval rozhodnutí o ošetřování. Je ale vhodné, aby si rodiče schovali potvrzení o testu pro zaměstnavatele, sdělilo oddělení komunikace. Dodalo, že do karantény či izolace mohou doktoři poslat i rodiče. Ti pak mají nárok na nemocenskou. „Nárok na výplatu nemocenského má přednost před nárokem na výplatu ošetřovného,“ upřesnili pracovníci správy. Náhradu mzdy či platu poskytuje v prvních dvou týdnech zaměstnavatel. Pracovník dostává 60 procent svého redukovaného výdělku. Ti, kteří jsou v karanténě či izolaci, k tomu nyní mohou pobírat bonus až 370 korun za den. Nesmějí ale dohromady dostávat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

Praha 9 podává žalobu, aby se všechny děti mohly vrátit do školek a ZŠ

K vyřízení dávky slouží ve všech případech formulář, který se vyplňuje při uzavření škol. Zaměstnavatel pracovníkovu žádost o dávku zašle elektronicky okresní sociální správě. Vyplní záznamy za příslušnou dobu, nebo přiloží samostatný tiskopis o péči kvůli uzavření škol, popsalo oddělení komunikace.

Sněmovna se ve středu nedostala k plánované debatě o letošních maturitách a o situaci obchodů, jejichž část je stále zavřená kvůli epidemii covidu-19. Poslanci neprojednali například ani předlohy k omezení turistických ubytovacích služeb typu Airbnb. Jednací den předčasně ukončila přestávka, kterou si vyžádal klub občanských demokratů. Schůze bude pokračovat ve čtvrtek. 

Téma maturit prosadila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), situaci pokládá za závažnou. „Mám informace aktuálně z krajů, které ukazují, že 61 procent našich středních odborných škol neupravilo žádným způsobem praktické části maturit a 43,4 procenta středních odborných škol neposunulo termíny,“ uvedla. Poukazovala na to, že významná část praktických částí maturit bez úprav a bez posunu začala od pondělí, aniž byla dříve obnovena příprava studentů.

Proti informacím o tom, že školy nejsou na maturity dobře připraveny, se ve středu ohradili zástupci Unie školských asociací CZESHA. Žáci mají možnost konzultací před zkouškami, pozdější termín praktických zkoušek zvolilo 90 procent škol a dvě třetiny škol zkoušky kvůli epidemii covidu-19 letos upravilo, uvedli.

Babiš bude dál prosazovat úřední maturitu. Není třeba lpět na výkonu, jde o duševní zdraví, řekl

O obchodech měli poslanci diskutovat na návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka. Jejich situaci označil za kritickou. „Tady likvidujeme celý jeden segment našeho hospodářství a přitom pro to není epidemický důvod,“ míní. Ferjenčík také tvrdil, že pandemický zákon plošné uzavření maloobchodu neumožňuje.

Ve čtvrtek se budou poslanci věnovat zejména interpelacím na členy vlády. Na programu jsou také výroční zprávy České televize z let 2018 a 2019.

Zakázku na nákup antigenních testů pro žáky a studenty provedla vláda podle Senátu v rozporu s požadavky zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Horní komora ve středu podle návrhu své komise mimo jiné konstatovala, že vláda si objednala o jeden milion testů více, než kolik jich bude mezi žáky a studenty distribuováno.

Vláda podle komise nerespektovala doporučení odborníků pro dodávky neinvazivních testů. Omezila okruh oslovených výrobců a dodavatelů, což mohlo mít negativní dopad na cenu dodávky, uvedla komise. Kritizovala rovněž prominutí daně z přidané hodnoty u dovozu zboží.

Ze stovek tisíců otestovaných žáků bylo pozitivních jen 160. Buď jsou děti zdravé, nebo testy nefungují

Senát na popud komise vyzval vládu, aby v budoucnu postupovala při pořizování obdobných dodávek v souladu se zákonem.„Pokud by uvedená neodůvodněná omezení neexistovala, mohlo dojít k úspoře více než 30 milionů korun,“ konstatovala komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Podle senátorky Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) by informace měl prověřit spíše Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zakázku na dodávku 3,6 milionu testů do škol vyhrála společnost Tardigrad International Consulting. Stát má za jejich dodání zaplatit dohromady čtvrt miliardy korun. První zásilka více než milionu testů od čínské firmy Lepu do Česka dorazila koncem února.

Školy mají obdržet kritizované testy Singclean. V příštím týdnu jich mají dostat až 3,5 milionu

Výběr dodavatele vyvolal spor uvnitř vládní koalice. Podle webu Seznam Zprávy firma Tardigrad podle zadávací dokumentace nesplnila podmínky soutěže. Tendru se podle něj účastnila i společnost Chironax, která nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Zakázkou se 22. února zabývala vláda, která ji ale nezrušila. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že tendr splňoval zákonné podmínky.

Vnitro koncem února zopakovalo, že firmu Tardigrad International Consulting komise vyhodnotila jako nejvhodnější ze seznamu ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva společnost splnila formální podmínky výběru a schopnost dodat včas požadované množství testů. Hamáček už dříve uvedl, že Chironax byl vyřazen kvůli varování Bezpečnostní informační služby, podle které je společnost napojena na stíhané lidi.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás