Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
26. května 2008 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Usedlost Cibulku čeká rekonstrukce

Čínský pavilon nechal na Cibulce postavit biskup Leopold Thun Hohenstein | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský pavilon nechal na Cibulce postavit biskup Leopold Thun Hohenstein | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Jedna z nejzajímavějších starých pražských usedlostí se konečně dočká rekonstrukce. Dojde k ní „za pět minut dvanáct“, Cibulka se totiž vlivem času proměnila ze zámeckého areálu v ruiny.

Býval to proslulý empírový zámeček, svého druhu jediný v Praze. Obklopoval ho anglický park s rozhlednou, hájovnou a umělými zříceninami. Dnešní podoba? Rozpadlá stavení „vyšperkovaná“ sprejerskými malůvkami a nepořádkem, který zde zanechali bezdomovci.

Proměna je téměř dokonalá. Řeč je o lesoparku a usedlosti Cibulka na Praze 5 v Košířích. Tamější radnice ale teď slibuje, že Cibulka se konečně dočká rekonstrukce.

„V případě Cibulky už to snad není ani za pět minut dvanáct, ale dlouho po dvanácté. Psali jsme ohledně toho i nějaké dopisy pražskému primátorovi Pavlu Bémovi i ministru kultury,“ řekla včera LN předsedkyně Klubu za Starou Prahu Kateřina Bečková.

Soukromá společnost nemá peníze na opravu
Praha 5 má v plánu upravit lesopark i přilehlé budovy statku. Jak přesně to hodlá udělat, není zatím známé. Usedlost je totiž v majetkoprávním patu - nepatří magistrátu, ale soukromé společnosti, která nemá peníze na její údržbu.

Podle katastru nemovitostí je nyní vlastníkem firma Cibulka, a. s. Ta se dokonce před dvěma lety bance objekty usedlosti zaručila za půjčku 120 milionů korun.

„Stejné problémy má v Praze spousta staveb a míst. Vždy je problém s majitelem. Zákon mu sice ukládá se o památku starat, ale mnohdy se tak neděje. A patří-li někomu jinému, magistrát na ni nemůže. Nechce strkat peníze do cizího, což je logické,“ vysvětluje Bečková.

I v případě Cibulky tedy podle Bečkové zřejmě dojde k tomu, že magistrát Cibulku koupí nebo dojde k jejímu vyvlastnění. Cibulka se nachází nad údolím Motolského potoka a dříve to bývalo honosné sídlo uprostřed polí a vinic.Uvozovky dolníV případě Cibulky tedy zřejmě dojde k tomu, že magistrát ji koupí nebo dojde k jejímu vyvlastnění.Uvozovky horní

Její nejslavnější epocha je spojena se jménem pasovského biskupa Leopolda Thuna Hohensteina. Ten objekt přestavěl na empírový zámeček a zahradu kolem něj doplnil řadou menších romantických stavbiček, jakými jsou například čínský pavilon nebo dvě zděné psí boudy.

Tyto přístřešky v podobě malých hrádků, jež Hohenstein nechal postavit pro své lovecké psy, jsou dodnes zapsány jako kulturní památky. Celý rozlehlý areál se skládá z několika obytných budov, stodol, kočároven a jiných drobnějších staveb, které jsou umístěny v členitém terénu.

Po revoluci se zde několik let pořádaly kulturní akce, nyní je objekt prázdný, ale nedostatkem zájmu netrpí - Pražané sem na procházky chodí stále.

Jiné pražské usedlosti takové štěstí nemají - například barokní zámeček Kajetánka nebo bývalý vrchnostenský dvůr Pod Havránkou v Tróji. Těm hrozí spadnutí.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.