Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úsek D11 se začne stavět už příští rok

Česko

  16:25
HRADEC KRÁLOVÉ - Smlouva mezi farmářkou Ludmilou Havránkovou s Ředitelsvím silnic a dálnic o prodeji pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové je definitivní a stavbě nic nebrání. Několik kilometrů dlouhý úsek by se mohl začít stavět v příštím roce.

Farmářka Ludmila Havránková foto: ČTK

Spor o pozemky trval 17 let. Dálnice dosud končí před Hradcem Králové. V budoucnu má pokračovat až k polským hranicím. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

O prodeji pozemků čtěte také:

"Je to vzájemná dohoda mezi farmářkou a ŘSD, není potřeba schválení vládou. Za 11 hektarů potřebných pro sjezdy dálnice dostane paní Havránková 90 milionů korun. Jde o částku určenou soudním znalcem, není to spekulativní cena," řekl Ptačinský.

Farmářka koupí jiné pozemky
Podle mluvčího farmářka na prodeji pozemků nijak nevydělá. Vždy deklarovala, že chce dál hospodařit a peníze utratí za pozemky. Statkářka si koupí parcely někde jinde a smění je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. Cenový rozdíl mezi nimi fondu doplatí.

Silničáři díky podpisu smlouvy už mohou žádat o stavební povolení. Předtím začnou mimo jiné archeologické či hydrologické průzkumy. Samotná stavba potrvá zhruba rok a půl a poté může jít do předčasného užívání, tedy v roce 2014. Na úplné dokončení bude stavební firma potřebovat dva až 2,5 roku, dodal Ptačinský.

"Určitě je to po 17 letech pokrok. Úkolem kraje bude dohlížet, aby se skutečně v roce 2012 začalo stavět," řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

'Průlomová věc'
Po dokončení se zprovozní 3,7 kilometru dálnice až do Hradce Králové. Zhruba 1,2 kilometru je už postaveno, úsek ale stále není v provozu. Zbývá postavit přibližně 2,5 kilometru. Na dokončení bude potřeba asi 1,5 miliardy korun.

"Je to průlomová věc, která umožní výstavbu dálnice až na hranici s Polskem. Napojení na dálniční síť zatraktivňuje všechny lokality po všech stránkách, pro podnikání i turistiku," řekl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Dálnice D11 by v celé délce měla měřit 154 kilometrů, v provozu je dosud 84 kilometrů z Prahy k hranicím Hradci Králové. Zbylou část silničáři připravují. Od Hradce Králové by dálnice vést směrem na Jaroměř, Dvůr Králové, Trutnov až k hranicím s Polskem.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...