Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Usmiřování? Do toho je natlačily reakce v USA

Česko

Viceprezident je dostatečně vysoce postavený politik, aby mohl sám činit i výraznější rozhodnutí, řekl LN český velvyslanec v USA Petr Kolář.

* LN Jak je cesta amerického viceprezidenta do Evropy vnímána ve Spojených státech?

To je otázka. Jde o to, jak kým. Já myslím, že je to vnímáno jako pokus této administrativy vyjádřit se k určitým pochybnostem ohledně zahraniční politiky prezidenta Baracka Obamy. Dá se říci, že v mezičase tady vznikly nějaké pochybnosti, byl tady dopis ze střední Evropy, pak se stalo to, že v rámci přehodnocování protiraketové obrany bylo jejich review ukončeno trošičku překotně a namísto konzultací jsme v zásadě jen byli informováni. Tehdy se zvedla vlna kritiky, nejen ze strany republikánů, ale i z různých odborných pracovišť. Ti všichni kritizovali administrativu za to, že to není úplně profesionální, že to signalizuje ústupky vůči Rusku a tak dále. Ta původní představa je tedy koncipována takto, že viceprezident Biden jede do těch zemí, které jsou nejdotčenější. To znamená Polsko a Česko. Přitom je tady ještě další velký spojenec, Rumunsko, tak jede i tam. Má to být rozptýlení určitých pochybností o našem spojenectví a o závazku Spojených států vůči spojencům, který formuloval prezident Obama na Hradčanském náměstí, tedy že se k nám nikdy neobrátí zády.

* LN A jede Joe Biden do Prahy jen usmiřovat nebo může přivézt i nějaké konkrétní návrhy?

Myslím, že oni to neformulují jako usmiřování, protože nevidí důvod, co by měli usmiřovat. Spíše to je tak, že do toho byli tak trochu natlačeni reakcí v Americe. Chtějí touto cestou potvrdit, že jsme jejich spojenci, že jsme pochopili důvody, proč změnili architekturu protiraketové obrany. Možná to zde důrazně vysvětlí. Nejspíš Biden také očekává, že se k tomu nějak vyjádříme a řekneme, do jaké míry jsme, či nejsme připraveni na tomto konceptu spolupracovat. V Polsku se již premiér vyjádřil, že Polsko je připraveno se dál podílet na budování této architektury. Takže uvidíme, co se doví pan viceprezident u nás a co se dozvíme my od něj.

* LN Může nám viceprezident Biden rovnou nabídnout velení v rámci tohoto nového protiraketového štítu, jak se o tom spekulovalo?

Může, ale nepředpokládám to. Myslím si, že to není teď na něm. Ale nevylučuji, že se to stane. Viceprezident Biden je viceprezidentem Spojených států, nad ním už je pouze prezident Obama. Takže je to člověk dostatečně vysoce postavený na to, aby si mohl dovolit učinit i nějaké výraznější kroky. Otázka je, jak jsme my připraveni na nějaké konkrétní návrhy.

* LN Když se ještě vrátím k tomu americkému rozhodnutí zrušit původní štít. Jakým způsobem vám to vůbec sdělili?

K tomu bych se radši nevracel.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....