Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Uspěje Paroubek či Bátora? Recept je hra na národní strunu

PRAHA - Paroubkův LEV 21 chce bodovat na levici. Mezeru na opačném pólu zřejmě zacelí projekt kontroverzního šéfa iniciativy D. O. S. T. Bátory. Vzkříšení vlastní partaje ohlásili zástupci Romů a do politiky se podle všeho chystá i potravinářský magnát Babiš. Jak nové strany zamíchají s přízní voličů?

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek oznamuje, že opouští řady sociální demokracie. foto: ČTK

Ještě rok před posledními sněmovními volbami v květnu 2010 byly dvě ze tří stran současné vládní koalice v podstatě veřejnosti neznámé alternativy.
Věci veřejné se sice etablovaly na lokální, pražské úrovni, s celostátní politikou však neměly sebemenší zkušenost. TOP 09 zase fungovala teprve druhý měsíc, po odtržení Kalouska a spol. od lidovců.

Přesto u voličů obě partaje zabodovaly. Jejich úspěchem se nyní chce inspirovat celá řada nástupců. Nejdál se zatím dostal exšéf ČSSD Jiří Paroubek. Po vleklém vyjednávání s národními socialisty stranu spolkl a v úterý už vyhlásil své plány – kandidátku prý postaví ve všech krajích, uspět plánuje především ve „svém“ Ústeckém kraji.

„Očekávám, že v krajských volbách se prosadíme do některých zastupitelstev, projekt pak vyvrcholí ve volbách do sněmovny,“ maluje si Paroubek s tím, že v Česku je nyní společenská atmosféra, která novým stranám hraje do karet. „Už jsem jednu stranu stavěl v roce 1990, takže si troufnu znova,“ dodává sebevědomě.

Babiš: „Do politiky nechci.“ Jeho kroky svědčí o opaku

Ačkoliv to sám intenzivně popírá, množí se v poslední době indicie o chuti vlivného podnikatele Andreje Babiše na vstup do politického prostředí. „Jsem z politiky diskvalifikovaný. Byl jsem členem KSČ, takoví lidé nemají dnes šanci,“ odmítl pro LN Babiš takový scénář. Nicméně střípky z jeho chování v poslední době naznačují něco jiného: nejprve se postavil proti bující korupci a vyzval k nápravě, následně si zaregistroval různé obměny názvu Akce nespokojených občanů nebo zkratky ANO2011.

INFOGRAFIKA:

Před záluskem Babiše mluvit do politiky pak varoval i bývalý premiér a exšéf ODS Mirek Topolánek na víkendovém kongresu strany. „Nenechejme se mistrovat falešnými moralisty. Nenechejme proti korupci bojovat tragikomickou pětici Bárta, Kroupa, Randák, Babiš a Zilvar z chudobince,“ apeloval na kolegy z občanské demokracie.

A do třetice: povedené entrée k přitáhnutí voličů má za sebou šéf konzervativního a euroskeptického hnutí Akce D. O. S. T. Ladislav Bátora. Po devíti měsících ve strukturách ministerstva školství se hradní chráněnec sám loučil slovy, že se hodlá „angažovat v příštích parlamentních volbách“. A to nejlépe s podporou prezidenta Václava Klause. „Opakuji, pokud bude mít pan prezident zájem, rozhodně mu s návratem na politickou scénu rádi pomůžeme,“ připustil pro LN už dříve Bátora.

Šanci mají hlavně pravicové subjekty, říkají politologové

Politologové oslovení LN si myslí, že šanci uspět v příštích volbách má především strana, která zahraje na nacionální strunu. O to se snaží právě Bátora. „Chybí zde nějaká národovecká, populistická, antievropská, antipřistěhovalecká strana. Lidé každý den slyší, že Evropská unie se hroutí,“ řekl politolog Daniel Kunštát. Příliš šancí pak nedává Paroubkově partaji. „Díru do světa jeho strana určitě neudělá,“ míní Kunštát.

Podobně to vidí i jeho kolega Michal Pehr. „Prostor pro menší politické strany tu stále je, stejně jako prostor pro část nespokojených voličů. Ti vždy hledají určitou alternativu, zejména pravicoví voliči,“ myslí si. Mimo zájem voličů prý naopak skončí plánovaná romská partaj zatím s pracovním názvem ADAJ. CZ (romsky tady). Její vznik je podle členů přípravného výboru takřka na spadnutí. „Založena by měla být do měsíce,“ ujišťuje jeden z členů přípravného výboru Miroslav Kováč. Podle politologů však Romové nemají šanci na úspěch.