Úspěšná generálka pro Slavii

Fotbalisté Plzně si včera oblékli na Strahově kvůli odlišení reprezentační dresy

PRAHA Poslední test před výjezdem na Arsenal se vydařil.

Na jedné straně včera stála vítězná Slavie. A proti ní jedenáctka v reprezentačních dresech. Pozor, nešlo o omyl.

Fotbalisté Plzně si na příkaz sudího museli obléct modrá tílka s přelepeným znakem národního týmu. Důvod? Nedostatečné odlišení od domácích hráčů v tradiční červenobílé kombinaci.

Kromě kuriózní lapálie si Západočeši odvezli z hlavního města jasnou porážku 0:3. „Možná jsme si měli vzít rovnou německé dresy. Výsledek byl stejný,“ podotkl trenér Plzně Stanislav Levý v trpké narážce na středeční kvalifikační výhru Česka v Mnichově.

Naopak slávisté začali umazávat pokutu za ostudné vyřazení z domácího poháru od divizní Líšně. Před zbývajícími zápasy 10. kola si upevnili pozici v čele tabulky. Na druhé Teplice se dívají s pětibodovým odstupem.

Ligový lídr má nyní před sebou nejtěžší podzimní zkoušku v Lize mistrů. Tou bezesporu bude úterní bitva na půdě londýnského Arsenalu. „To nemůžeme s dnešním utkáním srovnávat,“ přiznal trenér Slavie Karel Jarolím.

Včerejší generálka se od úvodního hvizdu odvíjela podle not favorita. Tomu se vydařily začátky obou poločasů. Už ve 3. minutě předvedl dravý průnik Krajčík, posunul míč na Šenkeříka, který ho zase obratem nabídl kapitánu Vlčkovi. Jeden z přímých účastníků středečního kvalifikačního úspěchu nad Německem otevřel skóre po efektní otočce.

„Na úvody zápasů se soustředíme. A docela nám to vychází,“ pochvaloval si Vlček.

Po výměně stran trvalo čekání na gól ještě kratší dobu. Ve 47. minutě přišel moment obránce Marka Suchého. Nejlépe si naskočil na Volešákův přímý kop a v 50. ligovém startu se poprvé zapsal mezi střelce. „Dřív jsem se do standardek tolik nehrnul, ale po těch letech se mně ptali i doma, kdy se konečně trefím,“ usmíval se spokojený stoper.

Před vystřídáním si stihl připsat další zásah ještě Vlček. Únik za hostující obranu zakončil svojí sedmou brankou v sezoně. Víckrát se zatím nikdo v tomto ligovém ročníku netrefil. „Koho by to netěšilo... Daleko větší radost ale mám z úspěchů mužstva,“ tvrdil kapitán.

Pudil se vrátil z reprezentační akce zraněný

Iniciativu v jasném duelu převzala Plzeň jen krátkou dobu před přestávkou. Nebezpečné pokusy Malcharka a Marka Jarolíma však zlikvidoval pozorný Vaniak. Fanoušci ve zbytku utkání sledovali útoky valící se pouze jedním směrem -k brance hostů.

Slavia si při bezproblémovém průběhu mohla dovolit šetřit síly na pohárový duel. Ani mezi náhradníky se tentokrát neobjevil další reprezentant Pudil.

„Z reprezentačního srazu se vrátil zraněný,“ přiznal kouč Jarolím nepříjemnou ztrátu.

Vůbec první příležitost v novém působišti dostal od trenéra Jarolíma český obránce s etiopskými kořeny Theodor Gebreselassie. I on přispěl k tomu, že překvapivé vítězství, které předvedla Plzeň na stejném místě v dubnu, se tentokrát ani v náznaku nemohlo opakovat.

FC Viktoria Plzeň 0

Branky: 3. a 60. Vlček, 46. Suchý. Rozhodčí: Franěk - Košec, Jiřík. ŽK: Hubáček - Šmejkal, Brožík, Borek. Diváci: 3971. Poločas: 1:0. Slavia: Vaniak - Gebre Selassie, Suchý, Hubáček, Dřížďal - Krajčík, Volešák (63. Belaid), Tavares (83. Necid), Jablonský - Vlček (72. Ivana), Šenkeřík. Plzeň: Daněk - Šmejkal, Zakopal, Halama, Šíma - Malcharek (66. Smejkal), Jarolím, Rada, Krbeček, Fillo - Brožík (48. Borek).