Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Úsporná auta letos porazil obří pick-up

Česko

Letošní nákupní novinky: mezi auty zvítězil mohutný pick–up, u smartphonů se rychle šíří Android

Mantrou automobilek jsou elektromobily. Na každém letošním veletrhu se výrobci chlubili „zelenými“ modely.

Nejprodávanějším autem roku je však pick-up Ford F. Ten je dokonce druhým nejprodávanějším modelem v historii s 33,9 milionu prodaných kusů. První je Toyota Corola s 34 miliony a až třetí VW Golf s 27 miliony aut. PRAHAV tomto roce se hodně mluvilo o tom, že trendem jsou menší a úsporná auta. A jak to dopadlo? Opak je pravdou.

Jedním z nejprodávanějších aut světa se v roce 2010 stal Ford F, pořádně robustní pick-up. V letošním roce se jich zatím jen ve Spojených státech prodalo 435 tisíc. Mimochodem americký trh s automobily obecně ožil, celkem se tam za letošní rok prodá 12 milionů aut, což je asi desetiprocentní nárůst.

A proč právě tento typ vozu? Malé firmy, drobní podnikatelé i živnostníci se už cítí jistěji v ekonomických kramflecích, a začali si pořizovat nová auta. Zájem o Fordy F a podobné pick-upy má navíc přetrvat spolu s tím, jak americký trh ožívá. Analytická společnost J. P. Morgan prohlásila, že v roce 2011 se v USA prodá 12,5 milionu aut. „Naše předpověď se zdá být poměrně rozumná, možná se drží spíš při zemi,“ řekl Himanshu Patel, analytik společnosti. A zatímco celosvětově byl letošní rok hlavně ve znamení dovozu aut do Číny, v následujících letech se to má otočit. Auta se budou v Číně v čím dál větší míře vyrábět a budou se z Číny naopak vyvážet. Například model Škoda Yeti by se měl v Číně vyrábět v následujících třech letech. A je to opět Čína, která se zasazuje o alternativní pohony, a to vší silou, kterou jí plánovaná ekonomika nabízí. Je tedy jasné, že i elektromobily, které si Peking obzvláště oblíbil, budou v budoucnu stále obvyklejší.

Na okraj, Mercedes–Benz přivezl první masově vyráběné elektromobily do Česka právě v těchto dnech.

Pick-up se vrací Ford F má celosvětově 30procentní meziroční nárůst prodeje. Pořizují si ho především drobní podnikatelé a živnostníci, kteří věří v oživení ekonomiky, především v USA. Tam se letos prodalo 435 tisíc pick-upů Ford třídy F.

Plíce Do genetiky a bioinženýrství jsou ročně investovány ohromné sumy a tato snaha již začíná přinášet své ovoce. Vědci vyrobili umělou buňku, která se dokáže sama rozmnožovat. Vynález by prý mohl být využit například jako biopalivo budoucnosti. Dalším úspěchem jsou funkční syntetické krysí plíce, které byly vytvořeny rozmnožením buněk na nosné konstrukci.

Hologram Dlouhou dobu byly hologramy, tedy 3D projekce při komunikaci, výsadou sci-fifilmů, například Star Wars. Na počátku listopadu oznámili vědci z Arizonské univerzity, že vyvinuli systém, který umožňuje přenos 3D obrazu téměř v reálném čase. Kromě telekomunikací vidí vědci potenciál i v průmyslové výrobě. Například při vytváření prostorových modelů nových aut.

Jetpack Vynález Glenna Martina překračuje hranice možného. Podobně jako se mohou astronauté pomocí speciálního křesla s tryskami pohybovat ve vesmíru, je dnes možné se proletět i na Zemi. Zařízení stojí zhruba 2 miliony korun a nádrž vydrží na půlhodinový let. Dokáže se dostat až do výšky 2,4 kilometru, a proto je vybaveno i malým padáčkem pro případ problémů.

Autor: