Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úspory se na ministerstvu kultury prodražily. Kvůli 'překážkám v práci'

Ministryně kultury Alena Hanáková na tiskové konferenci vysvětluje odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně kultury Alena Hanáková na tiskové konferenci vysvětluje odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého | foto: ČTK

PRAHA Jak Alena Hanáková (TOP 09) zeštíhlovala ministerstvo kultury: zrušit post, vyplatit náhrady, obnovit post. Odvolaní náměstci vedle odstupného inkasovali i statisíce korun kvůli takzvaným překážkám v práci.

Pokračujeme v úsporných opatřeních, oznámila loni na jaře mluvčí ministryně kultury Aleny Hanákové. Jak nyní odhalila sonda serveru Lidovky.cz mapující odměny na ministerstvech, úspory se - krátkodobě - prodražily.

Hanáková tehdy ze dne na den propustila náměstka Radka Zdráhala, jehož si do funkce přivedl její předchůdce Jiří Besser. Ale nejen to. Hanáková zrušila i jeho pozici. "Kvůli zeštíhlení úřednického aparátu," vysvětlovala tento krok mluvčí ministryně Markéta Ševčíková.

Vedle takřka čtyřsettisícového odchodného proto musel úřad vyplatit Zdráhalovi dalších 120 tisíc korun jako takzvanou náhradu za překážku v práci. A ze stejného důvodu muselo ministerstvo vyplatit 228 tisíc korun i někdejší náměstkyni Michaele Vojtové. 

Náměstci na dobu určitou?

"Placení těchto náhrad vychází ze zákoníku práce. Když je člověk ze dne na den z organizačních důvodů odvolaný z funkce, nemůže od té doby vykonávat svoji práci. Po dobu klasické výpovědní doby je mu tudíž způsobena překážka na straně zaměstnavatele, který ho musí platit průměrnou mzdou," vysvětluje Růžena Rusová z ministerstva kultury.

Kde se loni rozdávaly nejvyšší odměny a kdo je tají?

"Proto se v obnoveném služebním zákoně uvažuje o tom, že nejbližší spolupracovníci ministrů a jejich náměstků budou mít funkce časově určené. Budou vázány na volební a služební období. Protože v současnosti se tím odčerpávají poměrně značné finanční prostředky," dodává Rusová.

Přitom jak před pár dny napsal server Týden.cz, Zdráhalův zrušený post náměstka pro 'živé' umění bude na ministerstvu obnoven. 

Platy a odměny na ministerstvu kultury v roce 2012
Jméno a pozicePlatOdměnyPočet měsícůOdstupnéNáhrady
František Mikeš, nám. 1 165 808150 00012--
Anna Matoušková, nám.1 133 233160 00012--
Martin Sankot, nám.980 355210 00010--
Radek Zdráhal, nám.536 50760 0007371 801119 253
Michaela Vojtová, nám. 68 926030228 364
Hana Červenková, por. 278 71307110 760105 769
Alena Pospíšilová, por.134 00040007--

Hanáková se zbavila i poradkyně pro personalistiku Hany Červenkové, která je podle dřívějších informací médií partnerkou podnikatele Pavla Hrácha, jehož s Besserem spojovalo financování bytu na Floridě (právě kvůli této kauze musel Besser post ministra opustit). Červenková inkasovala 105 tisíc korun jakožto náhradu za překážku v práci a 110 tisíc jako odstupné.

ODMĚNY PODROBNĚ:

Práci náměstků, které si ponechala, ocenila ministryně odměnami ve výši od 150 do 210 tisíc korun. V porovnání s bonusy na ostatních ministerstvech se jednalo o průměrné částky. Nejvyšší sumy k řádnému platu loni dostali náměstci na vnitru a v rezortu financí. Loňským rekordmanem je ale exnáměstek Vladimír Šiška z ministerstva práce a sociálních věcí, který čelí obvinění z korupce. Za devět měsíců získal bonusy ve výši 335 tisíc korun.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK DO VÝROBY – NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 27 000 Kč