Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ústav čelí skandálu. Ztratil vzácné archiválie o Palachovi

Česko

  9:30
PRAHA - Ústav pro studium totalitních režimů má uchovávat záznamy o naší nesvobodné minulosti. V minulých letech ovšem některé historicky cenné dokumenty z provenience StB místo toho zmizely nebo alespoň byly poškozeny.

Jan Palach, student filozofické fakulty UK, který se 16.1.1969 upálil na Václavském náměstí v Praze. foto: ČTK

Škody se nevyhnuly ani prvořadým historickým materiálům, jako jsou svazky, které si StB vedla k Janu Palachovi, babickému případu či mostecké aféře.

Úplně zmizel skupinový vyšetřovací spis Ústí, ve kterém StB zdokumentovala rozprášení odbojářské skupiny z 50. let. Zmizely také některé unikátní fotografie, které pořizovala StB při špiclování protivníků – ty asi ze studovny ústavu ukradli badatelé.

Kdosi také neodborně rozpáral vazbu několika podsvazků spisu týkajícího se Palacha. Oficiální záznam o poškození archiválie z 12. ledna 2009 konstatuje, že kromě zničení vazby došlo i ke "ztrátě listů".

Řadu materiálů – Babice, mostecká aféra – poškodila digitalizace. K ní se totiž často používaly nevhodné průtahové skenery. Kvůli nim bylo nutné zničit původní vazbu a občas došlo k potrhání listů.

Za stav materiálů zodpovídá ústavu podřízený ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky. Za poškození Palachova spisu může podle něj "lidský faktor", nikoliv systémové selhání.

LN ovšem mají k dispozici desítky záznamů o poškození archiválií, které sepisovali Bukovszkého podřízení od roku 2008. Právě kvůli tomu, že nedokázal zabránit dalším škodám na archiváliích, nedávno prozatímní šéf ústavu Zdeněk Hazdra navrhl Bukovszkého odvolání.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!