Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ústav čelí skandálu. Ztratil vzácné archiválie o Palachovi

Česko

PRAHA Ústav pro studium totalitních režimů má uchovávat záznamy o naší nesvobodné minulosti. V minulých letech ovšem některé historicky cenné dokumenty z provenience StB místo toho zmizely nebo alespoň byly poškozeny. Škody se nevyhnuly ani prvořadým historickým materiálům, jako jsou svazky, které si StB vedla k Janu Palachovi, babickému případu či mostecké aféře.

Úplně zmizel skupinový vyšetřovací spis Ústí, ve kterém StB zdokumentovala rozprášení odbojářské skupiny z 50. let. Zmizely také některé unikátní fotografie, které pořizovala StB při špiclování protivníků – ty asi ze studovny ústavu ukradli badatelé. Kdosi také neodborně rozpáral vazbu několika podsvazků spisu týkajícího se Palacha. Oficiální záznam o poškození archiválie z 12. ledna 2009 konstatuje, že kromě zničení vazby došlo i ke „ztrátě listů“. Řadu materiálů – Babice, mostecká aféra – poškodila digitalizace. K ní se totiž často používaly nevhodné průtahové skenery. Kvůli nim bylo nutné zničit původní vazbu a občas došlo k potrhání listů.

Za stav materiálů zodpovídá ústavu podřízený ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky. Za poškození Palachova spisu může podle něj „lidský faktor“, nikoliv systémové selhání. LN ovšem mají k dispozici desítky záznamů o poškození archiválií, které sepisovali Bukovszkého podřízení od roku 2008. Právě kvůli tomu, že nedokázal zabránit dalším škodám na archiváliích, nedávno prozatímní šéf ústavu Zdeněk Hazdra navrhl Bukovszkého odvolání.

***

Více čtěte na straně 5

PALACHŮV SPIS V záznamu o poškození archiválie z 12. ledna 2009 stojí: „Konkrétně se jedná o neodborné rozešití podsvazků... a nahrazení původní vazby plastovým rychlovazačem, přičemž... došlo k přeházení stran... a ztrátě listů.“

Autor: