Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ústav duševního zdraví shání 140 milionů. Nemá jisté peníze na provoz

Česko

  16:42
KLECANY - Národní ústav duševního zdraví, který sídlí v Klecanech u Prahy, zatím nemá jisté peníze na provoz v příštích letech, shání zhruba 140 milionů korun ročně. Záležet bude na přidělení grantů.

Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. foto:  František Vlček, MAFRA

Ústav se snaží získat peníze na provoz z Národního programu udržitelnosti (NPU), který je určený mimo jiné právě na financování nově vzniklých vědeckých center, řekl v pátek mluvčí ústavu Jan Červenka.

Ústav začal v Klecanech fungovat letos v lednu. Vznikl transformací z Psychiatrického centra Praha, které mělo přibližně 140 zaměstnanců, nyní má 450 zaměstnanců. Soustředí veškerou psychiatrickou péči v jednom místě. Vybudování ústavu, jeho vybavení a první rok provozu stálo zhruba miliardu korun, většinu pokryly evropské dotace.

Národní program udržitelnosti funguje jako grantová soutěž, ve které žadatelé usilují o více peněz, než program může rozdělit. Národní ústav duševního zdravá se bude z programu snažit získat ročně zhruba 60 milionů korun. Vedle toho bude muset z dalších dotací získat minimálně 80 milionů korun na svůj provoz.

„To, jaká bude výše podpory v rámci NPU a zdali vůbec nějaká bude, záleží na kvalitě podané žádosti a také v neposlední řadě na řídícím orgánu, který má samozřejmě poslední slovo,“ uvedl Červenka. Jak se k financování ústavu staví ministerstvo zdravotnictví, které je jeho zřizovatelem, zatím podle něj není jasné. Ministerstvo by ale mělo hradit například provozní náklady, jako jsou plyn, elektřina, voda, protože tyto náklady dotace neřeší.

„NÚDZ má tendenci zásadně nezatěžovat státní rozpočet ČR a snažíme se s ministerstvem zdravotnictví najít takové formy financování, které toto pravidlo ctí,“ řekl Červenka. Ústav už podal 12 velkých žádostí na evropské dotace a v národním grantovém systému využívá také podle mluvčího veškerý možný potenciál. Zda bude v žádostech úspěšný, nelze dopředu říct.

V ústavu by také měla v září začít plně fungovat nová magnetická rezonance na sledování souvislostí změn v činnosti mozku a psychických onemocnění. Její pořízení je jednou z podmínek pro čerpání dotace na vznik ústavu. V případě průtahů by ústavu hrozilo vrácení dotace přesahující 900 milionů korun.

Ústav se vedle základního výzkumu hodlá zaměřit také na zavádění preventivních programů, které s využitím telemedicíny umožní včas odhalit návrat duševní nemoci.

Téma psychiatrické péče a její reformy je v současnosti v ČR aktuální také vzhledem k letošním tragickým případům, kdy například v květnu v pražských Záběhlicích psychicky narušený muž zavraždil jiného muže, kterého dlouhodobě pronásledoval. V únoru třiašedesátiletý muž z Uherského Brodu zastřelil v restauraci osm lidí. Střelec byl také podle sousedů dlouhodobě ve špatném duševním stavu.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!