„Rada ÚSD byla ve čtvrtek informována o tom, že Miroslav Vaněk odstoupil z funkce ředitele,“ sdělila předsedkyně Rady ÚSD Adéla Gjuričová. Vaňkovu rezignaci podle Deníku N převezme předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Mücke na funkci ve vedení ÚSD podal rezignaci už v prvním únorovém týdnu. „Důvodem mé rezignace byla ztráta osobní víry, že bych ve službě na této pozici mohl ústavnímu kolektivu ještě něco dáti,“ uvedl tehdy.
Vaňka poté vyzvaly k odstoupení v pondělí rada a dozorčí rada ústavu. „V zájmu řádného fungování a činnosti ÚSD a v návaznosti na informace přednesené na zasedání oba orgány vyzývají ředitele ÚSD, aby ze své funkce odstoupil,“ oznámily pak na webu ústavu.
Podezření z obtěžování řeší kromě FHS i PedF
Podnět týkající se sexuálního obtěžování studujících podle vyjádření děkanky FHS Marie Pětové obdrželo vedení fakulty prostřednictvím univerzitní ombudsmanky Kateřiny Šámalové. Ombudsmanka řeší případ podle UK s vedením vysoké školy a fakulty.
„Vedení fakulty jasně odmítá jakékoli projevy sexuálního obtěžování a zneužívání autority, přistupuje k dané záležitosti s plnou vážností a ve spolupráci s poradní komisí, kterou k této kauze jmenovala paní rektorka. Situaci na daném studijním programu prošetřujeme,“ oznámila již dříve Pětová.
Vaněk i Mücke jakékoli provinění odmítali. Vaněk minulý týden řekl, že si vinu nepřipouští a rezignaci na funkci ředitele ústavu či ukončení působnosti na univerzitě nezvažuje. Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, který vznikl v roce 1990 a zabývá se výzkumem českých a československých dějin po roce 1938 v mezinárodním kontextu, Vaněk vedl od roku 2017 a byl jeho třetím ředitelem.
Podobný případ řeší také na Pedagogické fakultě (PedF) Univerzity Karlovy. Vznikla tam komise, která má doporučit další postup kvůli podezření na nevhodné chování pedagoga vůči studujícím. Řešení případu mají na starosti fakultní ombudsmanky. Děkan PedF UK Michal Nedělka sdělil, že jakékoliv obtěžující nebo znevažující chování je na fakultě nepřijatelné.