Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ústav pro studium totality na svém webu odkryl jména aktivních agentů

Česko

  7:18aktualizováno  16:03
PRAHA - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nedopatřením spolu se jmény někdejších komunistických špionů zveřejnil na internetu i jména doposud aktivních agentů. Spolupracovníci tajné služby tak jsou vystaveni nebezpečí. Armáda ovšem tvrdí, že mezi jmény není žádný příslušník vojenského zpravodajství.
Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto)

Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informaci přinesl server iDnes.cz. Archiválie, které Ústavu pro studium totalitních režimů poskytlo vojenské zpravodajství, zveřejnil ústav na internetu v dubnu a volně přístupné byly až do června. Obsahují přitom jak jména lidí, kteří pracovali pro rozvědku za totality, tak údaje o lidech, kteří po roce 1989 zůstali a slouží novodobé tajné službě. Dohromady jde o jména 380 lidí.

Armáda: Mezi agenty na webu ÚSTR není žádný člen rozvědky

Mezi jmény předlistopadových špionů, které zveřejnil na webu Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), není žádný příslušník Vojenského zpravodajství (VZ). Řekl  to bezpečnostní ředitel VZ Štefan Bačinský. Činnost vojenské rozvědky, životy jejích agentů ani bezpečnost České republiky podle něj není ohrožena."Může to ohrozit jejich bezpečnost. Určitá rizika tam jsou," řekl Zdeněk Hazdra, který je pověřen řízením Ústavu pro studium totalitních režimů. "Vojenské zpravodajství vnímá zveřejnění jako problém, avšak přímé ohrožení agenturní činnosti nehrozí," uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

Je to průšvih, měli by se stáhnout
"Jestli to tak je, tak je to velký průšvih. Ti lidé se musí okamžitě stáhnout domů," řekl ke zveřejnění jmen agentů expert na tajné služby a bývalý šéf vojenské tajné služby Jiří Růžek.

Mezi prozrazenými jsou podle serveru i někteří současní diplomaté, kteří působí nebo ještě donedávna působili na různých postech na českých ambasádách. O kolik lidí se jedná ale není zřejmé.

"Už o tom vím, že mě prozradili. Jestli mě to uráží nebo štve? To je slabé slovo. To by se v normálním státě prostě nemělo stát," řekl jeden z prozrazených českých agentů.

Vojenská rozvědka vysílá agenty do ciziny, aby zjišťovali údaje o cizích armádách nebo zbrojních programech. Zaměřují se také na pronikání do struktur teroristických organizací.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...