Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ústavní expert: Imunita se nevztahuje na organizování trestné činnosti

Česko

  13:26
PRAHA - Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo v jejích orgánech nelze poslance podle ústavy trestně stíhat. Tato imunita se však vztahuje jen na slovní vyjadřování, a pokud by se ve sněmovně dohadovalo podplácení, není to projev, který má ústava při ochraně poslanců na mysli. Tvrdí to expert na ústavní právo Václav Pavlíček.

Petr Tluchoř opouští vazební věznici v Olomouci. foto: Petr Janeček, MAFRA

Nejvyšší soud v úterý vyjmul z korupce obviněné exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra z pravomoci policie, žalobců a soudů.

Důvodem je imunita, která podle soudu kryje i "jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností, a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic".

První porážka žalobců v kauze Nagyová:

Profesor Pavlíček však upozornil, že rovnost občanů před zákonem, což je základní princip ústavního práva, poslanecká imunita narušuje jedině v oblasti verbálních činů.

"Může to být přirozeně jednání nejenom za řečnickým pultíkem, ale třeba na poslaneckém klubu a v podobných orgánech. Zároveň se domnívám, že tímto projevem nemůže být třeba organizování trestné činnosti. Projevem také například nejsou dohody o tom, že se poslanec za nějakou výhodu vzdá svého mandátu, že přestane být poslancem," uvedl.

Experti se přou o definici slova "projev"

Pro tento výklad pojmu "projev" podle Pavlíčka mluví i ustálená judikatura. Už za první republiky se hovořilo o tom, že poslanecká imunita se vztahuje třeba na výkřiky nebo posunky. Pavlíček zároveň uvedl, že z hlediska imunity nezáleží na tom, zda se projev uskuteční na půdě Parlamentu, nebo jinde.

I projevy související s výkonem mandátu, které se staly mimo půdu Sněmovny, jsou totiž imunitou chráněny. "Třeba schůze výboru se může konat mimo budovu Parlamentu a stejně se na to bude vztahovat imunita," řekl. Dodal, že to platí i naopak - i v Parlamentu může docházet k jednání, na nějž by se imunita vztahovat neměla.

Zákonodárci nejsou beztrestní, říká Nejvyšší soud

Rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze exposlanců ODS nelze vykládat tak, že zákonodárci jsou beztrestní, ať už na půdě Poslanecké sněmovny provedou cokoliv. Imunita chrání pouze jednání, které je součástí výkonu mandátu poslance, nikoliv třeba násilí či jiné trestné činy, míní mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig v návaznosti na některé interpretace úterního rozhodnutí, po kterém se dostali z vazby na svobodu Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

"Je třeba striktně odmítnout názory v některých médiích či názory některých osob, že údajně Nejvyšší soud posvětil beztrestnost jednání poslanců spočívající například v krádežích, vydírání, násilném jednání a podobných trestných činech, pokud k nim dojde v prostorách Poslanecké sněmovny," uvedl Knötig.

Soud se podle mluvčího zabýval pouze stíháním konkrétních osob - tří exposlanců ODS, a to pouze v období, kdy ještě byli členy Poslanecké sněmovny. Při tom dospěl k závěru, že součástí výkonu mandátu poslance, který chrání imunita, jsou také různé politické dohody, kompromisy a politická rozhodnutí. Nejvyšší soud zatím nezveřejnil odůvodnění svého rozhodnutí.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...