Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Feriho kauza pokračuje. Ústavní soud vrací do hry případ jedné z žen

Česko

  12:38aktualizováno  15:28
Exposlanec Dominik Feri si už za znásilnění dívek vyslechl rozsudek a v květnu nastoupil k tříletému trestu do vězení. Jenže na Ústavní soud se obrátilo dalších pět žen, které původně v případu figurovaly jako možné oběti sexuálního násilí. Policie jejich případy odložila, ženy se proti tomu brání. Ústavní soud dal jedné z nich za pravdu. A vrátil její případ k prošetření. Žena tvrdí, že když jí bylo 17 let, Feri si bez jejího souhlasu sundal kondom uprostřed pohlavního styku.

Ústavní soud ve středu odpoledne rozhodl o stížnosti pěti žen, které původně figurovaly jako možné oběti sexuálního násilí v kauze exposlance Dominika Feriho. Policie jejich případy odložila a k soudu nakonec Feri putoval jen kvůli třem jiným skutkům – dvěma znásilněním a jednomu pokusu o něj.

Jedné z pěti žen, které se považují za oběti znásilnění a sexuálního násilí působené Ferim, dali ústavní soudci ve středu za pravdu. Druhý senát Ústavního soudu se jednotlivými případy stěžovatelek zabýval odděleně a u každé z nich samostatně posoudil okolnosti případu. Ve svém nálezu zrušil usnesení orgánů činných v trestním řízení (policie a státního zastupitelství) v části, která se týká jedné z pěti stěžovatelek, a to pro porušení práva stěžovatelky na důstojnost a spravedlivý proces. Vůči ostatním stěžovatelkám stížnost zamítl.

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a jeden pokus o něj si odsedí tři roky a zaplatí odškodnění třem poškozeným. (22. dubna 2024)

„Uprostřed styku s nezletilou si sundal kondom“

Podle soudce zpravodaje Jana Svatoně policisté chybovali, když jeden případ odložili. „Ústavní soud vyhověl přeživší sexuálního násilí ze strany podezřelého. Podle tvrzení stěžovatelky probíhalo jednání podezřelého následujícím způsobem: Během krátkého poměru, který měla stěžovatelka ve svých sedmnácti letech s podezřelým, měli zpočátku konsensuální styk. V jeho průběhu si však podezřelý bez vědomí stěžovatelky sundal kondom a po projeveném nesouhlasu z její strany na ní styk přesto dokonal,“ přiblížil případ soudce Svatoň.

Policie došla k tomu, že sundáním kondomu bez souhlasu podezřelý nenaplnil znaky skutkové podstaty trestného činu, s čímž se státní zastupitelství ztotožnilo. „Ústavní soud takto kategorický a neodůvodněný závěr o netrestnosti jednání odmítl,“ zdůraznil Svatoň.

„Ústavní soud nenašel žádný rozumný důvod, kvůli kterému by vyslovení souhlasu s určitou sexuální aktivitou mělo vylučovat trestní odpovědnost pachatele, který oběť donutí (užitím násilí nebo využitím bezbrannosti) k sexuální aktivitě podstatně odlišné. Ať už je cílem používání prezervativu zabránit těhotenství nebo chránit se před pohlavně přenosnými chorobami, je jeho použití součástí sexuální autonomie jednotlivce a ochrany kvality jeho života v oblastech chráněných ústavním pořádkem,“ vysvětlil Svatoň.

Snaha o prevenci otěhotnění nebo sexuálních onemocnění může být dle soudců základem pro svolení partnera k sexuálnímu styku. „Vnucení potenciálně riskantní aktivity bude mít zásadní vliv na psychické prožívání celé události a může vést k zásahu do duševní integrity jednotlivce,“ poukázal soudce zpravodaj s tím, že odejmutí prezervativu bez souhlasu druhého partnera může být trestným činem. To musí znovu policisté prošetřit.

Kriminalisté nevyslechli svědky, které žena navrhla

Ústavní soud dále policii vytkl, že ponechaly tvrzení stěžovatelky značně neurčité. „Dále se jí nedoptávaly a nic blíže k sexuálnímu násilí nezjišťovaly. Její vysvětlení ani nebylo řádně zaznamenáno. Policejní orgán se nepokusil zajistit elektronickou komunikaci, v níž stěžovatelka podezřelého konfrontovala s jeho chováním a požadovala jeho omluvu. Nepokusil se ani vyslechnout tehdejší partnerku podezřelého, která stěžovatelce měla sdělit, že ví, co jí podezřelý provedl,“ poukázala mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.

V dalším řízení bude úkolem policie a státního zastupitelství případ vyjasnit. Podle Ústavního soudu je potřeba komplexně posoudit, zda si lze na základě již opatřených důkazů udělat jasno v tom, jak se věc odehrála. „A děj buď popsat a následně rozhodnout o jeho právní kvalifikaci, anebo nechat za tímto účelem doplnit dokazování. Úkolem obvodního státního zastupitelství bude také konkrétněji reagovat na obsáhlé námitky uplatněné stěžovatelkou ve stížnosti proti usnesení policejního orgánu,“ poukázal na další kroky Svatoň.

Případy dalších čtyř žen se ke kriminalistům vracet nebudou. Například kvůli protichůdným tvrzením, které žena policistům podávala. Přestože v dalších případech tvrzení neodpovídala důkazům, kriminalisté je podle Svatoně prošetřili dostatečně. Proto bylo podle něj na místě případ odložit.

Projevil se mýtus dokonalé oběti, říká advokát

Podle advokáta Pavla Uhla, který ženy u Ústavního soudu zastupoval, není příliš pravděpodobné, že by Feri znovu stanul před soudem. Policie podle něj jen dostojí procesním náležitostem v případu „sundaného kondomu“ a věc odloží jako čtyři další dnes projednávané případy. „Důvody k vyhovění stížnosti byly v zásadě procesní. Zůstává otevřené, jestli pak soudy stíhání zahájí,“ zmínil Uhl.

S odmítnutím dalších čtyř stížností Uhl nesouhlasí. „Ústavní soud se vydal cestou budování mýtu ideální či dokonalé oběti. Je to sice možná cesta, ale osobně se domnívám, že k posilování spravedlnosti tato cesta nevede. Samozřejmě, že je možné zahajovat trestní stíhání v situacích, kdy jsme si stoprocentně jistí, že dojde k odsouzení toho, kdo je podezřelý či později obžalovaný. Ale takto by justice beze zbytku fungovat nemohla,“ zkritizoval Uhl.

Mýtus dokonalé či ideální oběti podle něj pracuje s myšlenkou, že ochranu před znásilněním požívají jen ty oběti, které se „třeba nedaly před znásilněním ani dvojku vína“ a vždy se chovaly dokonale. „Ale podstatou práva by mělo být, že všechny oběti zasluhují ochranu,“ vyzdvihl Uhl.

Feri je ve vězení od května

Už více než dva týdny je bývalý člen TOP 09 a vzděláním právník ve vězení. Pětice žen ústavní stížností zpochybnila postup policie i státního zastupitelství spočívající v částečném odložení.

Policie v případech těchto pěti žen označila Feriho chování za sexuálně predátorské, avšak intenzitou, provedením ani jinými okolnostmi nenaplnilo zákonem požadované znaky žádného trestného činu, a to ani ve stadiu pokusu.

Státní zastupitelství postoj policie potvrdilo. Ženy si stěžují na zásah do práva na lidskou důstojnost či práva na soudní ochranu.

Právník Feri si momentálně odpykává tříletý trest vězení za znásilnění dvou jiných dívek, z toho jedné nezletilé, a další pokus o znásilnění. Do vězení nastoupil koncem května. Kvůli trestnímu stíhání už dříve rezignoval na poslanecký mandát a opustil TOP 09 i celou politiku. Proti pravomocnému rozsudku se hodlá dovolat k Nejvyššímu soudu. Obvinění ze sexuálního násilí odmítá a zpochybňuje věrohodnost dívek.

22. dubna 2024

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj