Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud kvůli koronavirovým opatřením zahájil 10 řízení. Týkají se nouzového stavu i zákazu vycestování

Ústavní soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Ústavní soud (ÚS) už kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zahájil nejméně deset řízení, zabývá se vyhlášením nouzového stavu, uzavřením škol, omezením pohybu v rámci Česka i zákazem přeshraničního cestování. Zatím ukončil jedno řízení, a to kvůli zpětvzetí návrhu. O všech stížnostech na vládní opatření musí rozhodnout plénum, tedy sbor 15 soudců.

První podnět ÚS obdržel 13. března, den po vyhlášení nouzového stavu. Pisatel jej později vzal zpět. Usnesení, jímž vláda vyhlásila nouzový stav, ale zpochybnili další dva lidé.

Postupně se pisatelé na soud obraceli také kvůli dalším usnesením vlády a opatřením ministerstva zdravotnictví. Stěžují si na omezení pohybu v Česku i na zákaz cestovat přes hranice v obou směrech, na povinné nošení roušek, uzavření škol, omezení maloobchodního prodeje a provozu úřadů. Stížnosti podle dostupných informací poukazují na porušení základních práv lidí v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru.

Na soud se obrátila také Městská část Praha 7, stížnost se týká dřívějšího omezení konání zastupitelstev. Podle radnice šlo o protiústavní zásah do práva na samosprávu a porušení zákona o obcích. Usnesení vlády z 23. března ukládalo samosprávám pořádat zasedání zastupitelstev prostřednictvím videokonference a jen, je-li to nezbytné v souvislosti s nouzovým stavem nebo k zabránění hrozícím škodám. V pondělí vláda opatření zmírnila.

Liga lidských práv podala za desítku rodičovských párů hromadnou stížnost proti omezení doprovodu u porodů. Plošný zákaz platil do středy kvůli pandemii koronaviru. Nyní jsou podmínky volnější, přesto liga trvá na projednání. Podle stížnosti byl plošný zákaz doprovodu zásahem do práv obou rodičů, navíc jej ministerstvo vydalo bez odborných podkladů. Obecný odkaz na koronavirovou situaci podle stížnosti nestačí. „Slovo koronavirus se pro ministerstvo stalo odůvodněním jakéhokoliv zásahu do lidských práv a svobod bez ohledu na přiměřenost a odůvodněnost,“ uvedla právnička ligy Zuzana Candigliota.

Podle serveru Česká justice by ÚS mohl příští týden rozhodnout o dvou stížnostech, které mají jako zpravodajové na starost Pavel Šámal a Jaromír Jirsa. Podle informací České justice navrhuje soudce Jirsa stížnost odmítnout. Jde o podnět Petry Š., který se týká vyhlášení nouzového stavu a omezení volného pohybu v Česku usnesením vlády a opatřením ministerstva zdravotnictví.

Zasedání pléna se konají pravidelně v úterý a jsou neveřejná. Nezveřejňuje se ani jejich program, řekla v pátek mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Soudce zpravodaj musí pro svůj návrh vždy získat hlasy většiny pléna. V případě, že soud stížnosti vyhoví nebo ji zamítne po věcném projednání, svolá soud na pozdější datum vyhlášení nálezu. V případě odmítnutí se usnesení doručuje účastníkům řízení poštou.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...