Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud odmítl stížnost baliče padáku odpovědného za smrt parašutistky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zastání u Ústavního soudu nenašel muž, jenž před čtyřmi lety zabalil padákový komplet, který se stal osudným sedmačtyřicetileté parašutistce. Když s ním 25. září 2016 vyskočila z letadla, neotevřely se jí hlavní ani záložní padák a ona se 1500 metrů řítila dolů volným pádem na plochu mladoboleslavského letiště. Tam na místě podlehla devastujícímu poranění hlavy, trupu a končetin. Své rozhodnutí Ústavní soud zpřístupnil 6. května.

Soudy muže shledaly vinným z usmrcení z nedbalosti. Dopustit se ho měl tím, že na padákovém kompletu nevyměnil příslušné sekací zařízení, za což je podle Předpisu pro provádění seskoků padákem v ČR odpovědný právě balič padáku. Od potrestání muže soudy upustily.

Podle Nejvyššího soudu, který loni v listopadu odmítl mužovo dovolání, byl jako balič padáků povinen dodržovat všechna technická nařízení, včetně manuálů a servisních bulletinů vydaných výrobcem padáku nebo Úřadem pro civilní letectví. Této povinnosti ho nemohlo zbavit ani to, že mu příslušný bulletin nebyl zaslán nebo že byl v angličtině.

U baliče padákového kompletu se totiž podle Nejvyššího soudu předpokládá jistá vlastní aktivita seznamovat se s aktuálními bezpečnostními postupy a poznatky.

„Stěžovatel sám potvrzuje, že soudy svá rozhodnutí pečlivě odůvodnily, vysvětlily stěžovateli i důvod, proč rozhodly v jeho neprospěch, jak plyne z výše uvedených rozhodnutí, zejména Nejvyššího soudu. Rovněž neprovedení důkazu posudkem znalce, který byl na věci osobně zainteresován jako svědek a jeden z aktérů příslušného děje, soudy řádně odůvodnily. Nelze tedy dospět k závěru, že by snad zasáhly do základních práv stěžovatele,“ napsala v odůvodnění usnesení, jímž Ústavní soud na konci března odmítl mužovu ústavní stížnost, soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková s tím, že podaná stížnost postrádala ústavněprávní dimenzi.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...