Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud odmítl stížnost baliče padáku odpovědného za smrt parašutistky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zastání u Ústavního soudu nenašel muž, jenž před čtyřmi lety zabalil padákový komplet, který se stal osudným sedmačtyřicetileté parašutistce. Když s ním 25. září 2016 vyskočila z letadla, neotevřely se jí hlavní ani záložní padák a ona se 1500 metrů řítila dolů volným pádem na plochu mladoboleslavského letiště. Tam na místě podlehla devastujícímu poranění hlavy, trupu a končetin. Své rozhodnutí Ústavní soud zpřístupnil 6. května.

Soudy muže shledaly vinným z usmrcení z nedbalosti. Dopustit se ho měl tím, že na padákovém kompletu nevyměnil příslušné sekací zařízení, za což je podle Předpisu pro provádění seskoků padákem v ČR odpovědný právě balič padáku. Od potrestání muže soudy upustily.

Podle Nejvyššího soudu, který loni v listopadu odmítl mužovo dovolání, byl jako balič padáků povinen dodržovat všechna technická nařízení, včetně manuálů a servisních bulletinů vydaných výrobcem padáku nebo Úřadem pro civilní letectví. Této povinnosti ho nemohlo zbavit ani to, že mu příslušný bulletin nebyl zaslán nebo že byl v angličtině.

U baliče padákového kompletu se totiž podle Nejvyššího soudu předpokládá jistá vlastní aktivita seznamovat se s aktuálními bezpečnostními postupy a poznatky.

„Stěžovatel sám potvrzuje, že soudy svá rozhodnutí pečlivě odůvodnily, vysvětlily stěžovateli i důvod, proč rozhodly v jeho neprospěch, jak plyne z výše uvedených rozhodnutí, zejména Nejvyššího soudu. Rovněž neprovedení důkazu posudkem znalce, který byl na věci osobně zainteresován jako svědek a jeden z aktérů příslušného děje, soudy řádně odůvodnily. Nelze tedy dospět k závěru, že by snad zasáhly do základních práv stěžovatele,“ napsala v odůvodnění usnesení, jímž Ústavní soud na konci března odmítl mužovu ústavní stížnost, soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková s tím, že podaná stížnost postrádala ústavněprávní dimenzi.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?