Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Amnestie platí, Ústavní soud se jí odmítl zabývat. Proti verdiktu byl Rychetský

Václav Klaus a Pavel Rychetský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus a Pavel Rychetský | foto: Lidovky.cz

BRNO Ústavní soud odmítl návrh senátorů na zrušení druhého článku prezidentské amnestie, která znamenala generální pardon v kauzách trvajících déle než 8 let. Verdikt však nebyl jednoznačný, proti se postavil předseda soudu Pavel Rychetský, i soudci Ivana Janů a Vojen Güttler. Soud dospěl k závěru, že k přezkoumávání amnestie nemá kompetenci. V podstatě jde o její definitivní potvrzení.

"Soud se nebude věcně zabývat amnestijním rozhodnutím," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil.

Návrh senátorů

Návrh senátorů směřoval proti nejvíce kritizované části amnestie, která zastavila vleklá trestní stíhání. Konkrétně šlo o stíhání, která trvala déle než osm let s trestní sazbou do deseti let vězení.

Stačí nadpoloviční většina hlasů
Čtyři soudci měli při úterním uzavřeném jednání pléna jiný názor. Předseda soudu Pavel Rychetský, soudci Ivana Janů a Vojen Güttler nesouhlasili s výrokem, soudce Miloslav Výborný uplatnil odlišné stanovisko pouze k odůvodnění. Ústavní soud má 12 soudců, k prosazení usnesení připraveného soudcem zpravodajem Vladimírem Kůrkou v tomto konkrétním případě stačila nadpoloviční většina hlasů.

Iniciátorka návrhu, senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz) verdikt většiny ústavních soudců respektuje, přesto ale napadenou část amnestie osobně stále pokládá za protizákonnou.

ČTĚTE VŠE O AMNESTII:

Těm, kteří byli zastavením kauz poškozeni, doporučila odvolat se k Evropskému soudu pro lidská práva. "Z našeho pohledu jsme udělali naprosté maximum, co jsme mohli udělat," řekla senátorka.

Další z navrhovatelek, místopředsedkyni Senátu Alenu Gajdůškovou (ČSSD) rozhodnutí soudu zklamalo. Podle ní část amnestie porušila právo na spravedlivý proces a právo na ochranu majetku. "Domnívám se, že je to parketa Ústavního soudu," řekla Gajdůšková. Lidem, které amnestie poškodila, podle ní nezbývá nic jiného, než se obrátit - v souvislosti s tím, že amnestii spolupodepsal premiér Petr Nečas - na vládu.

Verdikt Ústavního soudu

Z verdiktu nemá radost ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Bohužel tím mizí poslední možnost, jak nějakým způsobem korigovat či z pohledu Ústavního soudu komentovat postup, který zvolil prezident a premiér při vyhlášení oné nešťastné amnestie."

Nečas k rozhodnutí Ústavního soudu

"Názor na amnestii můžeme mít rozdílný, nicméně to, že bylo uplatněno právo prezidenta republiky ji poskytnout, nemůže nikdo zpochybnit, to právo je dáno z ústavy. Takže rozhodnutím Ústavního soudu nejsem překvapen. Byl bych překvapen jakýmkoli jiným," uvedl Nečas. Nečas Klausovu amnestii spolupodepsal.

"Já si to pro sebe překládám tak, že Ústavní soud stvrdil, že rozhodnutí o amnestii je svrchovanou kompetencí, svrchovaným právem prezidenta republiky," řekla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Soudci podle ní neshledali důvod, proč by měli do tohoto práva vstupovat. "Čili stvrdili, že prezident republiky postupoval správně," dodala.

Prezidentská amnestie

Ústavní soudci v minulých týdnech opakovaně diskutovali o tom, zda prezidentskou amnestii vůbec mohou přezkoumávat. Zákon jim tuto pravomoc nepřiznává. Rychetský v médiích už dříve připustil, že názory jednotlivých soudců se rozcházejí. Neshodovali se ani další odborníci na ústavní právo.

Nakonec mezi soudci převážil názor, že český Ústavní soud žádné amnestijní rozhodnutí rušit nemůže. Je to dáno zvláštním charakterem amnestie, uvedl šéf protokolu soudu Vlastimil Göttinger.

VŠE o prezidentské amnestii najdete ZDE

Ústavní soud již v únoru odmítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení celé amnestie. Důvody byly spíše formální - jednak soudci upřednostnili dříve doručený senátorský návrh, jednak dospěli k závěru, že městský soud neměl oprávnění požadovat zrušení celého amnestijního rozhodnutí.

Amnestie podle údajů z února zastavila 327 trestních stíhání včetně závažných kauz hospodářské kriminality. Dále prezidentovo rozhodnutí vedlo k propuštění téměř 6 500 vězňů. Amnestie má řadu kritiků, stala se dokonce jedním z důvodů pro podání ústavní žaloby na Klause, kterou podatelna soudu přijala v úterý dopoledne.

ÚSTAVNÍ SOUD ŘEŠIL TAKÉ RESTITUCE:

Vláda může plnit smlouvy o majetkovém vyrovnání s církvemi. Ústavní soud odmítl návrh poslanců ČSSD na předběžné opatření, které tomu mělo zabránit. Více čtěte ZDE: Ústavní soud nezastavil církevní restituce, odmítl návrh ČSSD

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...