Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ústavní soud se zastal ženy, která se soudí s manželovým vrahem

Česko

  12:55
BRNO - Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která od vraha svého manžela požadovala peníze na svou výživu. Zrušil část verdiktu, který ženě přikázal, aby zaplatila vysoké náklady odvolacího řízení. Soud o nálezu informoval na svých webových stránkách.

Ústavní soud. Ilustrační foto. foto: © IlustraČeská pozice

Žena v žalobě poukazovala na to, že jí zavražděný manžel poskytoval výživu. Od pravomocně odsouzeného pachatele chtěla 111 000 korun za roky 2001 až 2004 plus 3000 korun za každý následující měsíc.

Soud po ní chtěl náklady

Spor trval sedm let, opakovaně rozhodovaly soudy prvního i druhého stupně. Posledním verdiktem Krajský soud v Ostravě přiznal ženě jako náhradu nákladů na její výživu pouze 17 468 korun, ve zbytku žalobu zamítl. Zároveň jí přikázal, aby protistraně uhradila náklady odvolacího řízení 65 822 korun.

ČTĚTE TAKÉ

Krajský soud v odvolacím řízení nezjistil „důvody hodné zvláštního zřetele“, na jejichž základě by mohl úhradu nákladů řízení ženě prominout. Podle ústavních soudců ale krajský soud svou úvahu dostatečně nevysvětlil a ženu v podstatě potrestal za to, že se odvolala.

Trest za odvolání?

„Z hlediska práva na spravedlivý proces není únosný stav, kdy je stěžovatelce dáváno k tíži, že se rozhodla využít svých práv a uplatnit své námitky proti způsobu výpočtu výše příspěvku, který zvolil soud prvního stupně,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Odvolání navíc podal i muž odsouzený za vraždu. Náklady by mu tedy vznikly i v případě, kdyby se žena smířila s rozhodnutím soudu prvního stupně. ÚS ovšem stížnosti vyhověl jen částečně. Samotný verdikt zůstal v platnosti.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat