Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud vrátil důchodcům možnost uplatnit slevu na dani

Česko

  11:35aktualizováno  15:23
BRNO - Ústavní soud (ÚS) ve středu zrušil část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. Vyhověl tak návrhu skupiny 19 senátorů zastoupených Miroslavem Antlem (ČSSD).

Constitutional Court Chief Justice Pavel Rychetský is now the most-trusted leader of a Czech state organ, according to SANEP foto: ČTKČeská pozice

Z nálezu plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. Ve Sněmovně nyní bez ohledu na středeční verdikt čeká na schválení nová úprava daně z příjmu z dílny vládní koalice, která měla slevu pro důchodce znovu zavést.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". V praxi tak aktivní důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24 840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů.

Podle ústavních soudců právní úprava vyvolávala nerovnosti. Chybou bylo zejména to, že odepření slevy na dani spojila s čerpáním důchodu v jediný den roku, konkrétně 1. leden.

"Není dán žádný rozumný důvod, pro který by se na poplatníka, jenž pobíral starobní důchod po celý kalendářní rok, neměla vztahovat předmětná sleva na dani vůbec, zatímco u toho, jenž jej začal pobírat teprve od 2. ledna nebo pozdějšího dne, by měla být zachována v celém rozsahu," stojí v nálezu předsedy soudu Pavla Rychetského.

Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku. Senátoři změnu označili za diskriminační. Poukazovali na to, že žádný právní předpis nezakazuje důchodcům pracovat. Dosažení důchodového věku není ani důvodem k výpovědi ze zaměstnání, ani k ukončení samostatné výdělečné činnosti. Proto prý neexistuje racionální důvod, proč by měli být pracující důchodci z daňového hlediska v horším postavení než ostatní poplatníci.

Nerovné postavení pracujících seniorů

Nečasova vláda zdůvodňovala zrušení daňové slevy úsporami ve státním rozpočtu. Senátoři ale upozornili na to, že pokud demotivovaní důchodci přestanou pracovat nebo vykazovat příjmy, bude to mít z hlediska hospodaření státu přímo opačný efekt - sníží se výběr daní.

Novela vyvolala značnou nespokojenost pracujících důchodců. Mnozí si kvůli ní krátkodobě pozastavili vyplácení penzí, další podávali žaloby. Celkem v první polovině roku 2013 pracovalo 145 tisíc starobních důchodců, tedy 11,5 procenta z celkového počtu 1,262 000 seniorů v důchodovém věku do sedmdesáti let. Pobírání důchodu si k 1. lednu 2013 pozastavily tisíce z nich, mnozí na jediný den, což daňová správa označovala za obcházení zákona.

Čtyři ústavní soudci zaujali ke středečnímu nálezu odlišná stanoviska. Byl mezi nimi také Vladimír Sládeček, který původně jako soudce zpravodaj připravoval zamítavý nález. V plénu jej ale neprosadil, proto se zpravodajem stal Rychetský. S výsledkem nesouhlasili ani Vlasta Formánková, Ivana Janů a Vladimír Kůrka.

Bývalá vláda by se měla omluvit, říká Sobotka

Zrušení slevy na dani z příjmu pro pracující důchodce bylo podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dalším případem, kdy bývalá vláda TOP 09 a ODS porušila ústavu. Její představitelé by se proto měli omluvit všem pracujícím důchodcům, míní. Část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu, dnes zrušil Ústavní soud (ÚS). Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) upozornil, že neústavní stav v takovém případě trval 20 let, protože slevu zavedla až Topolánkova vláda v roce 2007.

"Je to další případ, kdy byla bývalá vláda TOP 09 a ODS Ústavním soudem usvědčena z porušování ústavních principů," napsal ČTK v reakci na výrok ÚS Sobotka. "Pan Kalousek a pan Fiala (Petr Fiala, předseda ODS) by se měli veřejně omluvit všem pracujícím důchodcům, které protiústavně připravili o slevu na dani. Jsem rád, že naše vláda navrhla obnovení této slevy a že už příslušný zákon prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně," doplnil premiér.

Kalousek připomíná 20 let bez slevy

Podle Kalouska je třeba rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. "Nicméně je potřeba zdůraznit, že neústavní stav tady trval 20 let. Sleva na dani pro pracující důchodce neexistovala a zavedla ji až Topolánkova vláda v roce 2007. Poté byla na nějakou dobu kvůli konsolidaci veřejných rozpočtů zrušena. Tehdy nesly náklady na konsolidaci veřejných financí všechny skupiny obyvatel," uvedl.

"Neústavnost v tomto případě netkví v tom, zda je institut slevy na dani zaveden či nikoliv, to je otázka politického rozhodnutí," reagovala na Kalouskovo vyjádření mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Neústavnost podle ní spočívá v nerovném přístupu k plátcům daní. Podmínky musí být nastaveny pro všechny stejně, zdůraznila Sedláčková.

ODS i KSČM výrok ÚS schvalují

Petr Fiala.

Šéf ODS Fiala podle svých slov s rozhodnutím soudu nemá žádný problém, protože jde stejným směrem jako návrh občanských demokratů z jara. On sám prý opatření bývalé vlády nikdy za dobré nepovažoval, ale upozornil, že se krok odehrál v úplně odlišné ekonomické situaci.

Jiří Dolejš

Komunisté výrok ÚS uvítali. "Po prostudování nálezu Ústavního soudu ČR bude také KSČM požadovat proplacení zpětně peněz tisícům důchodců za loňský a letošní rok. Rozpočtové prostředky na nápravu chybného kroku vlády Petra Nečase se musí najít," uvedl v tiskové zprávě stínový ministr financí za KSČM Jiří Dolejš.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!