Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní stížnost Senátu na obnovení nouzového stavu bude hotová ve čtvrtek, podporu má dostatečnou

Předseda Senátu Miloš Vystrčil vystoupil v Praze na vzpomínkovém setkání při... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Miloš Vystrčil vystoupil v Praze na vzpomínkovém setkání při... | foto: ČTK

PRAHA Ústavní stížnost senátorů na obnovení nouzového stavu proti vůli Sněmovny bude hotová ve čtvrtek. Ve stejný den bude moci být také odeslána Ústavnímu soudu. ČTK to ve středu řekl předseda senátorů ODS Zdeněk Nytra. Ke stížnosti se podle něj zatím připojily dvě desítky senátorů, stačilo jich deset. Další mají možnost připojit se do čtvrtečního rána.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) Ústavní soud nestihne o stížnosti rozhodnout před koncem nouzového stavu. Akceschopnost vlády tak podle něj ústavní stížností nebude ohrožena.

„Vláda obešla vůli Sněmovny, která prodloužení nouzového stavu odmítla. Nemění na tom nic ani nedělní žádost 14 hejtmanů,“ uvedl Nytra k důvodům stížnosti. Na postoj Sněmovny senátoři čekat nechtějí. 

Menšinový kabinet ANO a ČSSD minulý čtvrtek nezískal souhlas Sněmovny, aby prodloužil nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Původní nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí, bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila v neděli na žádost hejtmanů. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy vlády to bylo v souladu s ústavou. 

„Pokud Senát dělá všechno pro to, abychom neměli prostředky chránit životy našich občanů, tak to považuji za absurdní,“ řekl ve středu Babiš novinářům při návštěvě Polska. „Bavme se o tom, jaké můžeme mít kompetence, abychom mohli dělat všechno pro to, abychom zvládli pandemii. Ale evidentně Senát zajímá jenom tato záležitost, to znamená, aby nám vzali kompetence,“ dodal premiér.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) 19. listopadu 2020 v Praze na schůzi...
Zleva premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy...

Naopak za protiústavní označili postup vlády nejen senátoři v čele s předsedou horní komory Vystrčilem, ale také mnozí ústavní právníci, například Jan Kysela, Václav Pavlíček, Marek Antoš nebo Jan Wintr. Podle nich není možné znovu vyhlásit nouzový stav bez časové prodlevy. „Pod pláštíkem nového vyhlášení jde o trvání téhož nouzového stavu, který však měl na základě vůle Poslanecké sněmovny skončit,“ uvedl Kysela. 

Vystrčil ve středu na tiskové konferenci řekl, že stížnost pomůže vyjasnit, jestli postup vlády byl protiústavní, či nikoli. Odpoví také na otázku, zda vláda postupovala při svém rozhodnutí správně, když k němu přistoupila i přes varování, že může jednat protiústavně. Odmítl, že by senátoři svým krokem ohrozili boj s pandemií. Ústavní soud podle něj o stížnosti nerozhodne dříve, než uplyne 15 dnů, po které nynější nouzový stav platí. Vláda tak má možnost, aby se včas se situací vypořádala. 

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že podle převládajícího názoru občanských demokratů je vládou nově vyhlášený nouzový stav neústavní. „Náš poslanecký klub bude v příštích dnech dělat vše pro to, abychom se vrátili do ústavního rámce,“ řekl. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura považuje pro řešení situace za špatný krok svolání mimořádné schůze Sněmovny, protože od podání žádosti do svolání může uplynout deset dnů.

Pod senátorskou stížností jsou podle informací ČTK podepsáni nejen senátoři ODS, ale také místopředsedové Senátu Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů nebo předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková.

Starostové už minulý týden avizovali ústavní stížnost na přiměřenost opatření v rámci nouzového stavu. Předložit ji chtěli v případě, kdyby Sněmovna nouzový stav prodloužila beze změn. Dolní komora to odmítla, neboť vláda si nedokázala vyjednat podporu opozice, která požadovala úpravy vládních opatření.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...