Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ústavu duševního zdraví hrozí vracení miliardové dotace. Kvůli byrokracii

Česko

  13:15aktualizováno  13:24
KLECANY U PRAHY - Národnímu ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy hrozí, že bude muset vrátit až miliardovou dotaci. Chybí v něm část vybavení, které bylo podmínkou jejího přidělení. Jde i o unikátní magnetickou rezonanci.

Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. foto:  František Vlček, MAFRA

Po auditu v příštím měsících by stát mohl dostat pokutu, nebo přijít o celou evropskou dotaci, řekl při čtvrtečním oficiálním zahájení provozu ředitel ústavu Cyril Höschl.

Stavba stála 400 milionů korun, dalších 600 milionů korun je určeno na přístrojové vybavení, provoz do konce roku 2015 a platy zaměstnanců, kterých je téměř 300. Ústav funguje od 1. ledna a soustředí veškerou psychiatrickou péči v jednom místě.

Národní ústav duševního zdraví v Klecanech.
Národní ústav duševního zdraví v Klecanech u Prahy.

Byrokratické průtahy

Podle Höschla nejsou přístroje nakoupeny kvůli byrokratickým průtahům. O nákupu magnetické rezonance by měla vláda rozhodovat 8. dubna, pak potrvá až několik měsíců, než bude přístroj dodán. „Nyní je nabráno asi 120 lidí, kteří nyní nemají na čem pracovat,“ uvedl Höschl. Rezonance by měla fungovat v propojení se špičkovým elektroencefalografem, jehož nákup už je schválený, ale na pracovišti ještě není.

Co se v NUDZ nachází?

Prostory ústavu zabírají téměř 14 000 metrů čtverečních. Působí v něm psychiatři, výzkumníci a studenti. Klinika má 56 lůžek, ambulance, několik denních stacionářů. Vybavení ústavu se vyrovná nejlepším evropským pracovištím. Je zde například spánková laboratoř, několik elektroencefalografů sloužících ke sledování mozkových funkcí a další specializovaná pracoviště. Ústav je rozčleněný do sedmi výzkumných programů, které se zabývají například poruchami spánku, duševními nemocemi souvisejícími se stářím, závislostmi nebo závažnými duševními poruchami.

Stavba ústavu trvala 18 měsíců a původně měla být dokončena už před dvěma lety. Za zdržením stojí podle Höschla také byrokracie a změny úředníků, kteří řešili evropské dotace.

Myšlenka vzniku ústavu vznikla už v roce 1961, kdy v areálu bohnické léčebny, dnes psychiatrické nemocnice, byl založen Výzkumný ústav psychiatrický (VÚPs). V něm působila řada významných odborníků. Po roce 1989 se VÚPs přejmenoval na Psychiatrické centrum Praha (PCP) a jeho činnost se opět propojila s výukou psychiatrie na 3. lékařské fakultě UK. Na konci loňského roku se VÚPs (PCP) transformoval v Národní ústav duševního zdraví v Klecanech.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat