Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ústavy čeká radikální změna

Česko

Česko je ve světě kritizováno za špatný systém ústavní péče o děti. Konečně má být změněn

Ministerstvo školství připravilo novelu zákona, která změní dětské domovy a diagnostické ústavy.

PRAHA Jeden rodič ve vězení, druhý míří na protialkoholní léčení. Jejich dítě tak z rozhodnutí soudu končí v diagnostickém ústavu a po několika měsících putuje do dětského domova. Tady prožije třeba i několik let. Kontakt s rodinou je minimální. S kamarády z okolí bydliště se nevidí vůbec. O navštěvování školy a kroužků, kam dítě do té doby chodilo, není ani řeč.

Tak v současné době vypadá ústavní výchova v Čechách. To by se ale mělo brzo změnit. Počítá s tím například novela zákona o ústavní péči ministerstva školství, jejíž body mají LN k dispozici. „Jde o součást transformace systému péče o ohrožené děti. Na tom spolupracujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí,“ potvrdila mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Nově by ústavy například už neměly být výhradně pro děti, které jsou do nich poslány soudem, jako je tomu nyní. Jejich péče by ale měla být i preventivní. Určena by byla pro rodiny, kterým nějakým způsobem hrozí odebrání potomka.

A prevencí úloha ústavů neskončí. Díky užší spolupráci se sociálními pracovníky a rodinami by do nich mohly jít děti na takzvané respitní pobyty. Tedy na dobu nezbytně nutnou, než si například rodič najde práci či absolvuje protialkoholní léčení. Výhodou by bylo, že o navrácení do rodiny by nerozhodoval soud, který často pobyt dětí mimo rodinu bezdůvodně protahuje. „Je to dobrý nápad. bylo by to řešení pro případy, kdy se musí doma uklidnit situace, ale není bezpodmínečně nutné dítě soudně poslat na dlouhou dobu mimo rodinu,“ řekla šéfka Nadace naše dítě Zuzana Baudyšová. Novela počítá i se změnou terminologie v souvislosti s touto problematikou. Nahrazeny a správně užívány by měly být termíny, které děti z dětských domovů a ústavů stigmatizují – jako třeba devianti, delikventi či chovanci. Ministerstvo školství připravuje i standardy péče v ústavech, které také budou součástí novely.

Ty zase jasně určí, jak má probíhat komunikace a spolupráce s dětmi, jejich rodinami, sociálními pracovníky, psychology a dalšími odborníky. Tato spolupráce bude úzce propojená.

Na to, jak ústavy standardy splňují a praktikují, bude přísně dohlížet Česká školní inspekce. Dětské domovy a diagnostické ústavy čeká i revize jejich vnitřních řádů tak, aby byly v souladu s právy dítěte. Což se dnes často neděje.

Nyní novela míří k neziskovým organizacím a sdružením k připomínkám. Pokud vše půjde podle plánů, platit by mohla začít letos na podzim.

***

NOVINKY

* V rámci zákona o ústavní péči vzniknou standardy péče o děti v nich. Ty budou říkat, jak má vypadat kontakt dětí a jejich rodin, kontakt se sociálními pracovníky a jak má probíhat příprava dětí na život mimo ústavy. Dodržování standardů bude kontrolovat Česká školní inspekce. * Sama novela zákona pak bude úplně měnit dosavadní fungování a strukturu dětských domovů a diagnostických ústavů. Ty už nebudou pouze pro děti, které v nich jsou na dlouhou dobu. Měly by mít i preventivní účinnost a sloužit na velice krátkodobé pobyty. Změnit se má rovněž terminologie, která se v souvislosti s touto problematikou používá. * Novela by mohla začít platit letos na podzim.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...