18. května 2018 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Foldynova ústecká ČSSD za současné situace nepodpoří vládu s ANO

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Nový místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna během svého břitkého kandidátského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna během svého břitkého kandidátského... | foto:  Petr Topič, MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Sociální demokracie v Ústeckém kraji pravděpodobně nepodpoří vznik koaliční vlády s hnutím ANO. Její zástupci mají výhrady především k programovému prohlášení, nelíbí se jim ani návrh na obsazení některých resortů. Oznámil to místopředseda strany a děčínský poslanec Jaroslav Foldyna. Postoj krajské ČSSD znamená mimo jiné to, že by se Gabriela Nekolová nestala ministryní práce a sociálních věcí, jak se v uplynulých dnech spekulovalo.

Podle krajského předsedy sociálních demokratů Miroslava Andrta potvrdily negativní nálady vůči vládě s hnutím ANO a podporou komunistů tento týden jednotlivé okresy.

„Je velká skepse k tomu, jakým stylem a co se vyjednalo a v jakém postavení tam hlavně ta naše strana dnes figuruje. Myslím si, že jestli se za těchto podmínek referendum spustí, tak předpokládám, že výsledky našeho kraje budou jednoznačně proti tomu angažmá,“ řekl Andrt. Vnitrostranické referendum ČSSD o vládě začne v pondělí 21. května, potrvá do 14. června.

Výhrady k podpoře regionů

Oficiální usnesení krajského výkonného výboru k případnému vládnímu angažmá ale ČSSD podle Andrta nemá a bude čekat i na výstupy z pátečního jednání předsednictva.

Podle Foldyny se výhrady týkají především programu budoucího kabinetu a to hlavně podpory strukturálně postižených regionů. „Je vidět, že ty nikdo nepřipravoval a nikdo to nekonzultoval. Přitom my jsme jim nabízeli opravdu poměrně věcně zpracované doplňky z programu Restart. To se tam vůbec neobjevilo,“ doplnil Foldyna.

Místopředsedovi strany také vadí, jaké resorty by ČSSD měla obsadit. Sociálním demokratům má připadnout zahraničí, vnitro, práce, zemědělství a kultura. „Já si nejsem jistý, že by kultura a ministerstvo zahraničí byly nějakým velkým přínosem pro volební program a prosazování věcí sociální demokracie,“ vysvětlil poslanec.

Hamáčkovu nabídku odmítli

Oba politici potvrdili, že za současných podmínek je vyloučené, že by se členkou kabinetu stala šéfka krajské tripartity Nekolová. „Ve chvíli, kdy něco kritizujete a nedůvěřujete tomuto projektu, tak jsme se i s paní Nekolovou dohodli, že tuhle nabídku, která pak byla upřesněna tento týden od pana předsedy (Jana) Hamáčka, tak jsme na ni prostě nereflektovali,“ dodal Andrt.

Předseda strany Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola mají v pátek navečer po jednání předsednictva zamířit do Teplic, aby o parametrech možného vládního angažmá diskutovali se zdejšími sociálními demokraty. Podobné debaty již Hamáček v minulých dnech absolvoval.

ČTK
  • 9Diskuse