Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ústecký hejtman Bubeníček požádá vládu o respirátory pro záchranný systém, potřebuje zásoby

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (vlevo) a jeho náměstek Martin Klika (vpravo) vystoupili na tiskové konferenci po zasedání krajského krizového štábu kvůli výskytu nákazy novým typem koronaviru. foto: ČTK

Ústí nad Labem - Hasiči, záchranáři i policisté v Ústeckém kraji mají sice dostatek ochranných prostředků, další zásoby si ale nemohou koupit. Dodavatelé je mohou podle aktuálního vládního nařízení dodávat pouze státu. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) o ně bude v pátek žádat na úřadu vlády.
  17:34

Obvodní lékaři, kteří měli respirátory dostat od Ústeckého kraje, je budou poptávat přes lékařskou komoru, řekl ve středu po zasedání krizového štábu hejtman. Krizový štáb také rozhodl o zákazu návštěv ve všech svých domovech pro seniory a ústavech sociální péče.

„Doporučujeme to i ostatním zřizovatelům,“ řekl ve středu novinářům náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Zákaz bude platit 14 dnů, poté opět zasedne krizový štáb a rozhodne o případném prodloužení či zrušení zákazu.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (druhý zprava) a jeho náměstek Martin...
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček hovoří s novináři 4. března 2020 v...

V pátek se Bubeníček zúčastní jednání na úřadu vlády. Předloží tam požadavek, jaké a kolik ochranných pomůcek budou potřebovat hasiči, záchranáři a policisté z Ústeckého kraje.

V kraji už jsou čtyři lidé nakažení koronavirem. U muže z Děčína se nákaza prokázala v neděli poté, co se vrátil z lyžařského areálu v Itálii. Další nakažená žena, také z Děčína, byla ve stejném hotelu jako muž. Poslední dva pozitivní výsledky muže a ženy, příbuzných ženy z Děčína, se prokázaly dnes odpoledne.

Ústecký kraj doporučuje i ředitelům škol, aby zrušili plánované zájezdy do Itálie, řekl hejtman. Doporučení se týká i všech obyvatel kraje. „Nedoporučujeme realizovat žádné zájezdy ani individuální výlety do Itálie,“ uvedl hejtman.

Krizový štáb ve středu také rozhodl o koupi ozonových generátorů na dezinfekci autobusů, sanitek a policejních aut. „Přišla s tím naše dopravní společnost, která provozuje autobusovou dopravu,“ řekl hejtman s tím, že pro společnost koupí kraj osm generátorů, pro záchrannou službu a policii po dvou kusech. Se sháněním začne ve čtvrtek.

Na krizovém štábu se jednalo i o speciální sanitce, která by měla jezdit za pacienty v domácí karanténě pro vzorky krve. Šlo by o spolupráci mezi kraji. Ústecký kraj se nabídl, že by prvních 14 dní provozu této sanitky financoval ze svého rozpočtu, řekl Bubeníček.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat