Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústí bude testovat bezpilotní řízení aut pomocí 5G sítě. První vozidlo by mohlo vyjet do dvou let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reprofoto

Ústí nad Labem Ústí nad Labem je jedním z pěti měst v republice, které začne od druhé poloviny příštího roku využívat připojení k vysokorychlostní síti páté generace (5G) umožňující přenosy velkých objemů dat téměř v reálném čase. Město vyhrálo soutěž ministerstev průmyslu a pro místní rozvoj nazvanou 5G pro 5 měst. Připojení využije k testování autonomních aut, řekl mluvčí Inovačního centra Ústeckého kraje Ondřej Klein.

Mobilní technologie 5G budou přednostně testovat i Bílina, Karlovy Vary, Jeseník a Plzeň.

V první fázi zavádění nebude síť dostupná veřejnosti. „Síť bude využívaná čistě projektově na výzkumně-vývojové projekty pro firemní či výzkumnou sféru, a sice pro projekty U Smart Zone a Portabo,“ řekl Klein.

Portabo je platforma pro ukládání a zprostředkování dat pro Ústecký kraj. U Smart Zone je okruh vytyčený v reálném městském provozu. Bude sloužit pro testování bezpilotního řízení aut. Jednou z podmínek pro spuštění projektu je 5G internet. Zónu bude provozovat firma, která si testování okruhu pronajme.

Okruh bude pomocí senzorů komunikovat se samořídícími systémy v autech.

„Vše směřujeme k tomu, aby byl okruh připraven zároveň se spuštěním 5G sítě v druhé půli příštího roku,“ řekl Klein. Pilotní projekt je podle něj dvouletý, tudíž by mohla první auta vyjet na silnice do dvou let. Plně autonomní provoz je podle Kleina odhadován na rok 2040, alespoň do té doby bude v autě vždy sedět řidič. Navíc projekt přispěje k rychlejší opravě části ústeckých vozovek. Než na ně auta poprvé vyjedou, bude mít okruh opravené povrchy vozovek a lepší značení.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Vedle vyšší rychlosti je jejich výhodou i kratší odezva proti LTE.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...