26. února 2014 13:17, aktualizováno  13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ÚSTR oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí

Dokumenty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokumenty (ilustrační foto) | foto: MAFRA - archiv

PRAHA Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí. Řekl ve středu mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.

Platforma, kterou ústav zakládal, mu pozastavila v lednu členství kvůli tomu, že v něm působí bývalí komunisté. Podle dopisu ředitelky ÚSTR Pavly Foglové, který má ČTK k dispozici, ústav trvá na tom, že platforma nepostupovala v souladu s vlastními stanovami a rozhodnutí o pozastavení členství je neplatné.

Platforma vyčítá ústavu mimo jiné to, že v něm působí bývalí komunisté a že nedokázal rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy. Podle ÚSTR jde zřejmě o to, že někteří členové vědecké rady byli kdysi členy KSČ. Ti ale nejsou zaměstnanci ústavu. Ústav od začátku žádal, aby se usnesení o pozastavení členství zrušilo, tvrdí, že své postoje opakovaně vysvětloval.

Ústav považuje za politováníhodné, že vývoj dospěl až do tohoto stavu. I po vystoupení z platformy ale věří, že jeho vzájemnou spolupráci s jednotlivými členy platformy to neovlivní. V dopise zdůraznil, že nikdy nerezignoval a nehodlá rezignovat na cíle, které obsahuje smlouva o založení platformy.

Minulý týden ředitelka platformy Neela Winkelmannová Heyrovská ČTK řekla, že věří, že v novém personálním obsazení ústavu se situace změní. V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna. Foglová vede ÚSTR do doby, než bude letos v soutěži vybrán nový ředitel.

Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011. Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?