Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ÚSTR postupuje při volbě šéfa nezákonně, tvrdí vyřazený Portmann

Česko

  9:27
PRAHA - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vyřazovala kandidáty z tendru na ředitele podle neúspěšného adepta Adriana Portmanna nezákonně. Portmann žádá radu o nápravu, v opačném případě se bude bránit i soudně. Volbu kritizuje i další vyřazený uchazeč Karel Světnička a Konfederace politických vězňů ČR dokonce označila výběrové řízení za podvodně zorganizované.

Adrian Portmann von Arburg. foto: MAFRA - Anna Vavríková

Druhé kolo volby se konalo ve středu a třetí se uskuteční 16. dubna. Postupují nynější první náměstek ÚSTR Zdeněk Hazdra a francouzská historička Muriel Blaiveová. Portmannovi vadí, že rada ústavu až těsně před volbou schválila volební řád, podle kterého postupují do dalších kol v případě, že žádný uchazeč nezíská nadpoloviční množství hlasů, jen dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

PSALI JSME

"Postoupili pouze dva kandidáti, zatímco tři ostatní byli z volby neregulérně vyřazeni," uvedl. "Pokud srovnáte volební řád s jednacím řádem rady, což je nadřazený dokument, tak v článku šest jednacího řádu je volba ředitele upravena jiným způsobem. Žádné vyřazení kandidátů není na základě jednacího řádu možné," řekl. V jednacím řádu je skutečně uvedeno pouze, že radní ÚSTR hlasují o každém kandidátovi samostatně a místo ředitele získá uchazeč s nadpoloviční většinou hlasů.

Portmann se chce bránit soudně

Švýcarský historik a bývalý šéf vědecké rady ústavu Portmann je připraven bránit se proti vyřazení z volby soudně, ale rada má podle něj ještě šanci napravit své rozhodnutí a ředitele vybrat podle zákona. Na rozpory v řádech prý Portmann upozornil radu již dříve.

ČTĚTE TAKÉ

Konkurzu se účastnili i někdejší vedoucí oddělení vydávání osvědčení protikomunistickým bojovníkům na ministerstvu obrany Viktor Meca a bývalý kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu Karel Světnička, který ve středu podal podnět k trestnímu stíhání kvůli nezákonným postupům v konkurzu. Zrušení tendru na šéfa ÚSTR požaduje Konfederace politických vězňů ČR, protože je prý výběrové řízení "zjevně podvodně zorganizované s předem daným výsledkem".

Autoři: ,