Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ÚSTR schválil novou vědeckou koncepci. Kritikům se nelíbí odklon od totality

Česko

  11:48
PRAHA - Ústav pro studium totalitních režimů chce do budoucna zpracovat dějiny Veřejné bezpečnosti, Lidových milicí a Pohraniční stráže. V nové koncepci vědeckého zaměření dále uvádí, že se chce více zapojit do veřejných debat. Schválily ji vědecká i hlavní rada ústavu, informoval jeho mluvčí Pavel Ryjáček.

Z výstavy Rok 1989, kterou pořádá Ústav pro studium totalitních režimů a sdružení Post Bellum. foto: Post Bellum

Kritici poukazují na to, že se z dokumentu vytratilo slovo „totalitní“ a ústav se odklání od zavedených výkladů o protiprávnosti totalitních režimů.

Hlavním vědeckým posláním ÚSTR je zkoumat období nacismu a komunismu, aby se společnost lépe bránila hrozbám omezování lidských práv a demokracie. Výzkumná činnost se má zaměřit na moc, její struktury a jejich proměny v letech 1938 až 1989 a společnost v diktatuře. K hlavním výzkumným úkolům ústavu patří dějiny represe.

Do výzkumu období války chce ústav zahrnout represivní složky jako gestapo, SS, SD i Ordnungspolizei a po roce 1945 zpracovat dějiny všech státních bezpečnostních složek. Výzkum odboje a odporu za komunismu má sahat od ozbrojeného odporu takzvaného třetího odboje přes nejrůznější formy organizovaného i neorganizovaného odporu až po fenomén kulturní opozice.

Posláním ústavu je podle koncepce přispívat k otevřenému dialogu o smyslu české minulosti. Proto se podle ní ústav nemůže spokojit s potvrzováním ustálených výkladů nacistické a komunistické diktatury.

Na tuto pasáž však poukazuje místopředseda Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslav Vodrážka, který je dlouhodobým kritikem nového vedení ústavu. Skrytí revizionisté podle něj kladou důraz na dějiny takzvané každodennosti a obyčejného člověka proti důrazu na represivní totalitní režim. To je podle Vodrážky ideologický a politický výklad z pera sociální demokracie a komunistů. Je také prý příznačné, že slovo „totalitní“ je v koncepci použito jenom v souvislosti s názvem instituce, která je daná zákonem. Zato slovo diktatura se v textu objevuje patnáctkrát, dodal.

Ryjáček k tomu uvedl, že pracovníci ústavu nejsou ve své vědecké činnosti vázáni žádnými předem danými interpretacemi minulosti, ideologií nebo metodikou. Ústav chce být podle něj otevřený navenek. Takže i vědecká část by ideálně časem měla moderovat celospolečenský dialog o příčinách vzniku totalitních režimů a o souvislostech, dodal.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat