Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Senát žádá nemocnici, aby podala zprávu o Zemanově stavu. Odpoví v nejbližších dnech

Prezident Miloš Zeman opouští Ústřední vojenskou nemocnici. (22. září 2021) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší žádost předsedy Senátu Miloše Vystrčila o informace, zda je prezident Miloš Zeman schopen zastávat úřad, se vší zodpovědností a naléhavostí. V sobotu to uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Odpověď by měl Vystrčil dostat v nejbližších dnech, dodala.
  12:59aktualizováno  20:35

„V pátek pan profesor Zavoral dostal žádost od předsedy Senátu pana Vystrčila. My jsme okamžitě začali pracovat se vší odpovědností, naléhavostí a profesionalitou na odpovědi tak, aby byla v nejbližších dnech oficiální cestou panu předsedovi Senátu předána,“ upřesnila v sobotu odpoledne v ČT Zinke.

Senát již v úterý požádal kancelář prezidenta o prognózu způsobilosti vykonávat úřad prezidenta. Ani do pátku však kancelář vedená kancléřem Vratislavem Mynářem na žádost neodpověděla. Vystrčil proto požádal o vyjádření právě nemocnici.

„Jsem přesvědčen, pokud mluvím o pracovnících Kanceláře prezidenta republiky, že pan prezident není v dobrých rukou. Nejsem si jistý, že všechny činěné kroky jsou s prezidentem konzultovány. Jak ho znám, jsem přesvědčen, že by některé věci neschválil a nesouhlasil s nimi,” prohlásil v pátek Vystrčil.

Hrad dál mlčí, Vystrčil se ptá nemocnice. Mynář chce promluvit příští týden

„V dopise se ředitele ÚVN profesora Miroslava Zavorala táži nemocnice jako instituce, jak to s prezidentem je z hlediska způsobilosti vykonávat jeho úřad. Očekávám, že pan ředitel bude rychlejší než kancelář prezidenta,” doplnil šéf Senátu.

Důvodem žádosti jsou nejasnosti kolem zdravotního stavu Zemana, který byl v neděli po třech týdnech opětovně hospitalizován. Důvodem jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění, uvedl v neděli Zemanův ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu nemá jeho souhlas. Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny.

Lékař a poslanec ANO Julius Špičák tento týden v textové zprávě informoval Babiše, že jaterní onemocnění prezidenta není tak vážné, aby byla nutná transplantace jater. Uniklou SMS zprávu v sobotu zveřejnila Televize Seznam a informoval o ní server Seznam Zprávy.

„Dobrý den, pane premiére, náš specialista již pana prezidenta prohlédl, jaterní onemocnění není tak pokročilé, aby musela být indikována transplantace,“ uvádí se ve zprávě, kterou premiérovi tuto středu podle televize poslal Špičák, který je přednostou kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Špičák pro server iROZHLAS pravost zprávy nepopřel a uvedl, že na ní nevidí nic špatného, není to podle něj diagnóza. Babiš v reakci odmítl, že by iniciativa, aby Zemana vyšetřili kvůli případné transplantaci, vzešla od něj. „Profesora Špičáka jsem o nic nežádal,“ napsal serveru premiér.

Na slova Senátu stihl již v pátek večer reagovat mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Už chápu, proč si pan prezident vyžádal do nemocnice knihu o Winstonu Churchillovi,“ napsal na Twitter.

Ovčáček v dalším tweetu přidal přehled roků 1938, 1948, 1968 a 2021, ke kterým dodal: „Letošní rok se přiřadí k osudovým naší historie. A že nekončí na osmičku? To proto, že v roce 2018 Miloš Zeman obhájil funkci prezidenta republiky. Dostali jsme díky tomu tři roky svobody a demokracie navíc.“

Redakce iDNES.cz Ovčáčka oslovila s dotazem, kdy Hrad poskytne informaci, zda je prezident schopný vykonávat funkci. Ten však odpověděl velmi stručně. „Pohnutky Senátu jsou nízké a zavrženíhodné,“ odepsal v pátek mluvčí prezidenta.

Kancléř Mynář v reakci uvedl, že se vyjádří v příštím týdnu. „Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří,“ řekl.

Bylo to včera, nejsem blázen, hájí Vondráček svou verzi návštěvy u Zemana

Ústavní komise Senátu má v úterý 19. října jednat o tom, zda je prezident Zeman schopný vykonávat svůj úřad. Zároveň si chce ujasnit, jak postupovat, kdyby se jeho zdravotní stav nezlepšil. Pokud se situace nevyjasní do 8. listopadu, je podle Vystrčila reálná možnost odebrání pravomocí na základě aktivace ústavního článku 66.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat