Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ústup vojsk, pláč a útěk obyvatel. Pohraničí získal Hitler bez boje

Česko

  7:56
PRAHA - "Vyklizování započne 1. října... bude provedeno do 10. října, a to bez ničení jakýchkoli zařízení," nařídila před 75 lety Mnichovská dohoda obyvatelům sudetoněmeckých území. Zatímco většina sudetoněmeckých obyvatel německý diktát vítala, lidé, kteří se nechtěli stát říšskými občany, prchali do okleštěného Československa.

Československá armáda opouští po mnichovském diktátu město Fulnek. Na domech vlají vlajky s hákovým křížem. foto: Foto: archiv Vojenského historického ústavu Praha

Sudety byly podle dohody evropských velmocí podstoupeny Německu a další československá území Polsku a Maďarsku. Vojska německého Wehrmachtu překročila hranice prvního října 1938 a následovalo vytyčování nových hranic a přebírání území a majetku.

Původní značení hraničního pásma muselo pryč. Vojáci Wehrmachtu pózují o značení hranic v Janovicích.

Republika přišla o 30 procent území s téměř 34 procenty obyvatelstva. Německem bylo obsazeno 28 680 čtverečních kilometrů, Maďarskem 11 830 a Polskem 1086. Pohraničí do konce roku 1938 opustilo více než 114 500 Čechů, 11 500 německých antifašistů, 7000 Židů a přibližně tisíc osob jiných národností. Pod svrchovanost Německa, Maďarska a Polska se dostalo asi 1 161 600 osob české, slovenské, případně ukrajinské národnosti.

Československo ztratilo rovněž 33 procent průmyslových závodů. Hitler bez boje získal pásmo pohraničních pevností, podle odborníků srovnatelné s pověstnou francouzskou Maginotovou linií, což v podstatě znamenalo ztrátu obranyschopnosti.

Adolf Hitler při prohlídce jednoho z objektů československého lehkého opevnění dne 6. října 1938. Jedná o mírně vlevo sešikmený objekt N1/30/A-180, který se dodnes nachází v severních Čechách poblíž silnice mezi obcí Chřibská a Česká Kamenice.

Československá vojska byla k boji o Československo u hranic připravena, ale prezident Edvard Beneš přistoupil na mnichovský diktát. "Kdybychom nepřijali, udělali bychom čestnou válku. Ale ztratili bychom samostatnost a národ by byl vyvražděn," obhajoval tehdejší prezident své rozhodnutí. Dodnes se spekuluje o tom, jaký by byl historický vývoj, kdyby Beneš dohodu nepřijal.

Československé vojsko opouští pohraniční oblast po záboru. 3.10.1938

Na rozhodování, zda z pohraničí odejít, byla velice krátká doba, a tak s sebou utečenci brali jen to nejnutnější pro přežití. Často jen osobní věci. Někteří měli příbuzné ve vnitrozemí, jiní se ocitli v okleštěné republice zcela sami.

Uprchlíci ze Sudet přišli o domov. Následovala nejistota a čekání na další vývoj.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!