Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utajená mise podnikatelů do Moskvy. Hospodářská komora i Hrad jména nechtějí říct

Česko

  6:00
PRAHA - Jedna z klíčových návštěv českého prezidenta v zahraničí. V rámci akce do země zavítalo 132 zástupců českých firem, které mají uzavřít kontrakty v hodnotě téměř 20 miliard. To jsou čísla, kterými se honosí cesta Miloše Zemana do Ruské federace. Zveřejnit podrobný seznam se jmény účastníků akce už ale organizátoři podnikatelského fóra nechtějí.

Miloš Zeman (vlevo) s Vladimirem Putinem v ruské Soči. foto: Reuters

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček LN pouze napsal, že Hrad seznamem podnikatelů sice disponuje, není však oprávněn jej poskytovat. Ani Hospodářská komora, která je spolu se Svazem průmyslu a dopravy a Komorou SNS jedním z organizátorů, nechtěla soupisku zveřejnit. Důvody? Náklady na cestu nejdou z peněz daňových poplatníků, ale hradí je podnikatelé a ­také to, že by prý medializace mohla společnosti poškodit.

Putin daroval Česku vzácný tisk ze 17. století. Jedná se o jedinou kompletní verzi

„V minulosti se stalo, že poté, co média zveřejnila informace o­ potenciálu dané firmy v zahraničí, toho využila konkurence a­ byznys zhatila,“ tvrdil LN Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory. Bez výslovného souhlasu prý konkrétní jména nesděluje sdružení při žádné misi.

Něco jiného ale tvrdí jeden z ­podnikatelů, který podobné cesty českých byznysmenů v doprovodu politiků několik let organizoval. „Jakmile odletí, tak už to není nic tajného. Seznamy musely dostat i samotní účastníci akce,“ řekl LN výměnou za příslib mlčenlivosti.

Prezident Zeman minulý čtvrtek v rozhovoru pro MF Dnes naznačil, že by se mezi účastníky mohl objevit i nejbohatší Čech Petr Kellner, majitel společnosti Home Credit ze skupiny PPF. „A nemýlím-li se, tak v­ Rusku Home Credit expanduje rovněž. Ale zatím jsem si nezjišťoval, zda Petr Kellner poletí s naší delegací i do Ruska, jako letěl do Číny,“ uvedl Zeman. Hádanku vyřešily LN, když se dotázaly mluvčí PPF. „Pan Kellner se návštěvy neúčastní,“ napsala na dotaz redakce Zuzka Migdalová z PPF.

Některá jména účastníků podnikatelského zájezdu přeci jen do světa unikla. Podle informací serveru Seznam Zprávy v ní je podnikatel a Zemanův letitý přítel Zdeněk Zbytek, bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či zástupci firmy Sigma Group, která sponzorovala v roce 2013 Zemana. Zajímavé je i jméno Františka Koníčka, exministra práce a sociálních věcí Rusnokovy úřednické vlády, kterou Zeman jmenoval.

Do Ruska podle mluvčího komory odcestovala zhruba 150členná delegace, přičemž samotné společnosti zastupuje 132 členů. Zbytek tvoří mimo jiné zástupci komory či Svazu průmyslu a obchodu. Do podnikatelské mise se mohla přihlásit jakákoliv firma, jež je společensky bezúhonná. Tedy nedluží daně, nemá exekuci a není pod hrozbou bankrotu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!