Předseda strany lidové si celá léta přivydělával dohazováním zakázek a lobbováním
Karel Schwarzenberg klame tělem - když sedí ve sněmovně, vypadá, jako by spal, když mluví, spousta lidí mu sotva rozumí, ale politické instinkty mu slouží naprosto bezchybně. Předsedu vlády Topolánka a místopředsedu Bursíka v kauze Čunek navždy odsoudil do role nevěrohodných kecálků.
Sám se ovšem dostal jen k odkladu rozhodnutí, zda setrvat s Jiřím Čunkem ve vládě, či odejít. Zatímní audit má být doplněn o prověrku chybějících sedmi set stránek.
I nekompletní audit je však velmi přínosný. Zcela potvrzuje úsudek, že okresní státní zástupce Arif Salichov stranil Jiřímu Čunkovi.
Proč? Pan Salichov trestní stíhání zastavil na základě tvrzení, že pro úplatek vsetínského starosty Čunka neměla firma H&B Real důvod, neboť nebyla nijak zvýhodněna.
Jak vyplývá z auditu firmy Kroll, měl pan Hurta jako majitel H&B Real důvodů možná víc než pět set tisíc. Pan Čunek firmu zvýhodnil opakovaně, třeba tím, že eliminoval konkurenty - zájemce o byty po vsetínské Zbrojovce. Pokud jde o prodej podílu ve firmě Vsetínské byty, podmínky byly pro H&B Real ideální. Podle firmy Kroll byl prodej 98 bytů a jedné garáže za cenu 3 618 000 korun jednoznačně výhodný pro kupujícího. Dnes by mohla Hurtova firma prodávat se ziskem 19 673 koruny za čtvereční metr. A od města Vsetína přitom firma odkoupila celkem 3558 čtverečních metrů.
To je zisk víc než slušný a každý, kdo není slepý, anebo každý, kdo není okresní státní zástupce Salichov, musí vidět, že důvody pro minimálně obrovskou vděčnost na straně firmy H&B Real byly.
Musíme zde také připomenout, že znalecký posudek týkající se prodeje podílu města Vsetína ve firmě Vsetínské byty vyžádaný policií je právě mezi těmi sedmi sty stranami, které jako na potvoru „někdo“ z Čunkova spisu vytrousil.
Neméně užitečné je shrnutí příjmů, které rodina pana Čunka získala v průběhu devadesátých let. Zde se firma Kroll dostala opět dál než policie.
Tragická bilance vyšetřovatelů
Jak se ukazuje, pan Čunek se živil ve vsetínské Zbrojovce jako lobbista. Využíval své kontakty v lidové straně k tomu, aby firmě pomohl nejen k zakázkám od státu, ale i v majetkových potížích vyplývajících z rozdělení republiky. I v dalších firmách, ve kterých figuroval jako „obyčejný zaměstnanec“, využíval svých politických kontaktů a známostí, například na katastru nemovitostí, kde „řešil problémy“.
Za tuto činnost byl prý honorován neúměrnými náhradami, které byly nezdaněným zdrojem slušných příjmů. Tímhle způsobem lze uspokojivě vysvětlit, jak mohl pan Čunek disponovat částkami, které nemohl vydělat jako zaměstnanec. Kromě olbřímích diet firma Kroll zaznamenala i půjčky a investice, které rodina v průběhu let realizovala. Tato pasáž nás může uspokojit. Tedy v případě, že budeme ignorovat skutečnost, že nynější místopředseda vlády je zvyklý neplatit daně. Samozřejmou námitku, že se cestovní náhrady nedaní, podrobme zkoumání, do jaké míry jsou to ještě cestovní náhrady, když si z nich můžete naspořit v první polovině devadesátých let přes sto tisíc korun ročně. A to ještě pan Čunek navíc dva roky souběžně pobíral sociální dávky. Politické problémy z toho mít nebude, české poměry přejí „splachovacím“.
Ve zkoumání věrohodnosti obvinění z převzetí úplatku se dostala firma Kroll asi stejně daleko jako policie. Nevěrohodností je dost na obou stranách, avšak jeví se jako pravděpodobné, že k předání úplatku, tak jak to popisuje paní Urbanová, nemuselo vůbec dojít. Jenže ať už věříme úsudku pana Salichova, či firmě Kroll, nikdy nikdo nesejme z politického prominenta to, že se za nestandardních okolností vyvlékl z policejního vyšetřování a vyhnul se soudu. To se možná panu Čunkovi líbí a je s tím spokojen, všem skeptikům a politickým protivníkům především zůstává v rukou klacek, kterým bude předseda křesťanských demokratů bit, co bude ve funkci.
Naprosto tragická je bilance práce vyšetřovatelů a státních zástupců. Co jsme mohli číst z pera pana Salichova, je nejen logicky vnitřně rozporné, ale i neohrabaně napsané (což je kupodivu, protože se považuje za spisovatele). Firma bez zvláštních pravomocí je v syntéze nashromážděných informací výkonnější než privilegované orgány státu.
Především neobratností a hloupým kličkováním pana Čunka se z kauzy nepříliš věrohodného nařčení stala politická aféra. Bezprostřední ohrožení funkcí J. Č. nehrozí, aféra pokračuje vyhníváním.
I nekompletní audit je však velmi přínosný. Zcela potvrzuje úsudek, že okresní státní zástupce Arif Salichov stranil Jiřímu Čunkovi.
O autorovi| Martin Zvěřina, komentátor LN e-mail: martin.zverina @lidovky.cz