Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utajovaná zpráva o MS v Liberci

Česko

Ministerstvo v hodnocení šampionátu i přes obrovský dluh Neumannovou nekritizuje

PRAHA Závěrečná zpráva mistrovství světa v Liberci. Magická formulka, za kterou se v posledních měsících schovávali politici, funkcionáři i organizátoři libereckého šampionátu. Dokud ji ministerstvo školství nedokončí, není možné se pohnout z místa, tvrdili. Bez ní nelze zaplatit věřitelům ani poslat organizátory do insolvenčního řízení.

Nyní, osmnáct měsíců po skončení zadlužené sportovní akce, by měla být konečně schválena. Zpráva teď prochází vnějším připomínkovým řízením, než bude předložena vládě.

Lidové noviny mají tento materiál k dispozici. Bez příloh jde o deset stránek textu, který vlastně neprozrazuje nic nového: liberecký šampionát byl podle ministerských úředníků vydařený po sportovní stránce, nikoliv ale ekonomicky. A proč tedy skončil šampionát ve stamilionovém dluhu? Vysvětlení je strohé. Na vině je prý především světová ekonomická krize a sněhová kalamita. Špatný odhad organizátorů v čele s Kateřinou Neumannovou v příjmech ze vstupného je v pozadí.

„Působením řady vnějších vlivů došlo k nepředpokládanému zvyšování finanční náročnosti,“ uvádí pouze dokument.

„Práci pořadatelů vidíme jako nedostatek, který byl ale způsoben nějakými příčinami,“ vysvětluje pro LN náměstek ministra školství Jan Kocourek s tím, že podobně ekonomicky špatně dopadly i jiné velké akce v zahraničí. „Třeba mistrovství světa v Jihoafrické republice nebo olympijské hry ve Vancouveru.“ Otázkou proto zůstává, proč se vláda seznámí s materiálem tak pozdě.

„Jak nahlížím do tohoto materiálu, tak si myslím, že se na něm rozhodně nedělalo osmnáct měsíců. Exekutiva premiéra Fischera se tomuto problému spíše vyhýbala,“ říká zástupce věřitelů Vojtěch Hlaváček. Nebýt toho, bylo by už pravděpodobně občanské sdružení pořádající šampionát v insolvenci.

„Opravdu je zpráva hotova už dlouho. Nebylo jasné, jaký bude postoj vlády a případné dopady na státní rozpočet,“ vysvětluje Kocourek.

Více na straně 19

LIBERECKÉ DLUHY Mistrovství světa v Liberci skončilo dluhem 108 milionů i přesto, že stát dotoval akci 258 miliony. Kateřina Neumannová v čele pořadatelů hospodařila s rozpočtem 623 milionů. Organizátoři neodhadli zájem lidí. Na vstupném vydělali o sedmdesát milionů méně, než očekávali.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!