Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajné informace v Sobotkově poště? Nebyly tam, ukázalo šetření NBÚ

Česko

  6:00
PRAHA - Byla to jedna z klíčových otázek poté, co hackeři napadli e-mailovou schránku Bohuslava Sobotky: nechává si na ni přeposílat utajované informace? Podle hackerů totiž soukromá pošta předsedy vlády obsahovala i utajované dokumenty. Ochránci tajných informací z Národního bezpečnostního úřadu už mají jasno. Po přečtení všech zveřejněných printscreenů žádné pochybení neshledali.

Korespondence premiéra Sobotky se dostala na veřejnost. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

„Doposud zveřejněná emailová korespondence předsedy vlády Sobotky neobsahuje žádnou utajovanou informaci,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz zastupující mluvčí úřadu Viktor Paggio.

Protiteroristický balíček

Pochybnosti vzbudil údajný Protiteroristický balíček, který podle hackerů přistál v Sobotkově e-mailu. „Na základě pokynu ministra vnitra mi dovolte Vám zaslat k využití návrh Protiteroristického balíčku. Tento materiál bude následně předložen k projednání na Bezpečnostní radu státu dne 8. prosince 2015,“ zní jedna ze zpráv, které zveřejnila extremistická organizace White Media (více čtěte ZDE).

Zdali se tedy ze strany hackerů jednalo o podvrh, či Protiteroristický balíček v době, kdy ho Sobotka obdržel v poště, nebyl ještě utajovanou informací, ale Národní bezpečnostní úřad odmítl komentovat. „Z pohledu zákona o utajovaných informací k porušení zákona nedošlo. Ostatní šetření není v gesci úřadu,“ zaslal na doplňující dotaz podobnou odpověď mluvčí úřadu Radek Holý. Stejně tak úřad nechtěl ani sdělit, jak dlouho prověřování e-mailů trvalo.

Sobotka ústy svého mluvčího od začátku tvrdil, že na jeho e-mail nebyl nikdy přeposlán utajovaný materiál. Autenticitu Protiteroristického balíčku, který se - alespoň podle zveřejněných printscreenů - objevil v jeho soukromé poštovní schránce, doposud nepotvrdil ani nevyvrátil. Ministerstvo vnitra dokonce zveřejněné zprávy označilo za „hrubou manipulaci“, neboť se údajně liší font písma i řazení jednotlivých položek v poštovním klientovi.

  • „Úřad vlády nebude komentovat útok hackerů na premiéra Sobotku, tuto věc šetří Policie ČR, je potřeba se obrátit na ni,“ odmítl ve středu komentář na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

Kdo se naboural předsedovi vlády do poštovní schránky nyní šetří policie. Choulostivý případ přistál na stole Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten ale odmítá poskytnout jakékoli informace.

„V obecné rovině mohu říci, že na našem útvaru probíhá v souvislosti s napadáním e-mailové pošty prověřování. Nebudeme však poskytovat žádné informace k předmětu či rozsahu prověřování a také se nebudeme vyjadřovat k poznatkům, které máme k dispozici,“ uvedla za útvar Iva Knolová. Podle serveru Neovlivní.cz pracují detektivové i s trestným činem vydírání. Útok se měl podle všeho odehrát tady v Česku a nepocházel ze zahraničí, jak se původně předpokládalo.

Server Lidovky.cz se Protiteroristický balíček snažil získat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. V odpovědi na žádost ale přišla jednoznačná odpověď: „Žádost se odmítá.“ Protiteroristický balíček totiž prošel poměrně nečekanou proměnou. Podle ministerstva vnitra totiž návrh - hackeři tvrdí, že jej ukradli - žádné utajení neměl. Stupeň utajení „Vyhrazené“ získal balíček až s odstupem (více čtěte ZDE).

Sobotka a hackeři

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....