Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Utajování informací? Novela nařizuje dávat smlouvy na internet

Česko

  14:00
PRAHA - Místo kopie smlouvy jen lejstra plná začerněných odstavců. Pokud budete chtít nahlédnout do smlouvy o 40letém pronájmu brněnského nádraží, dostanete od Českých drah maximálně nicneříkající polotovar. Chystaná novela by mohla problém s přístupem k informacím, které se firmy placené z veřejných peněz snaží stížit, vyřešit. Jak? Pouze smlouva zveřejněná na internetu by byla platná. Jenže její schválení je stále nejisté.

To nejdůležitější začerněné. I tak může dopadnout žádost o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. foto: Matěj Hollan

Až díky žalobě se občanský aktivista Matěj Hollan dostal loni v létě ke kopii smlouvy, kterou polostátní podnik České dráhy uzavřel s firmou Brno New Station Development. Z lejster toho však mnoho vyčíst nešlo. S odůvodněním, že jde o obchodní tajemství, podnik řadu zásadních pasáží začernil. (Později se Hollan k informacím dostal díky nedbale anonymizovaným větám v elektronické verzi smlouvy.)

Na zákon o svobodném přístupu k informacím se odvolával i aktivista Svatopluk Bartík, když žádal o smlouvu mezi Národním divadlem Brno a firmou Daniela Landy na představení Tajemství zlatého draka. Přestože divadlu na chod významně přispívá brněnský magistrát, kopie smlouvy se nedočkal. Důvod? Poněkud zvláštní, smlouva je chráněna autorským zákonem.

Pokud projde připravovaná novela, měly by podobné překážky v přístupu ke smlouvám zůstat minulostí. "Subjekty uzavírající smlouvu, předmět smlouvy, cena, záruční podmínky i sankční podmínky by musely být na internetu povinně zveřejněny," popsal přínos chystané novely poslanec Jan Farský (TOP 09).

Smlouvy ČEZu na internetu

Novela občanského zákoníku, kterou navrhla skupina poslanců napříč parlamentními stranami, přináší radikální změnu. Všechny instituce a podniky, na něž se vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím, by musely zveřejňovat všechny uzavřené smlouvy na internetu. To znamená nejen ministerstva, kraje či obce, ale i státní a polostátní podniky jako Lesy ČR, ČEZ či právě České dráhy. Pokud by tak neučinily, smlouvy by byly automaticky neplatné.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Jeden z předkladatelů návrhu Jan Farský však připouští, že přijetí novely zatím není vůbec jasné. "Cítím, že i ti, kteří jsou pod novelou podepsáni, si najednou nejsou jistí, jestli to není přílišný zásah," řekl serveru Lidovky.cz poslanec Farský.

Iveta Radičová

Nejistotu poslanců by ale podle něj měla rozptýlit bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, která dorazí na čtvrteční seminář ve sněmovně. "Přijela vysvětlit, že na Slovensku obdobná novela žádný kolaps státu nepřinesla. Jen je na všechno vidět, což je účel té novely," uvedl Farský.  

Výhrady vyslyšeny, záleží jen na poslancích

Z povinnosti zveřejňovat smlouvy jsou nakonec vyloučeny bezpečnostní složky státu, čímž se vyslyšely výhrady některých poslanců ODS, a došlo i k další drobným úpravám dle připomínek, které zaslala ministerstva. "Takže teď už je to jen o politické vůli. Jestli chtějí otevřít veřejnou správu nebo nechtějí," míní poslanec.

Zároveň rozptýlil obavy předsedy občanského sdružení Brnění Hollana, který zaznamenal tendenci vynechat v novele zásadní ustanovení, že nezveřejněná smlouva rovná se neplatná smlouva. "Bez tohoto nemá zákon smysl," uvedl Hollan. S tím Farský souhlasí. "Toto ustanovení zůstalo. Kdyby v novele nebylo, neměla by žádný smysl," dodal poslanec. 

Novelu bude příští týden před druhým čtením znovu projednávat ústavně právní výbor. Pokud by novela zákona poté prošla bez problémů zbylým legislativním procesem, v platnost by mohla vejít už koncem roku.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...