Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za útěk šelem z bioparku hrozí viníkovi až 8 let vězení. Policie ho vyšetřuje jako obecné ohrožení

Česko

  12:31aktualizováno  16:09
Hradec Králové - Policie začala pondělní útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku vyšetřovat jako podezření ze zločinu obecného ohrožení. Případnému viníkovi hrozí v případě odsouzení trest od tří do osmi let vězení. V případu zatím policie nikoho neobvinila. Majitel bioparku Hnízdil si myslí, že za jejich útěk může nějaká třetí osoba.

Zvířata byla podle mluvčí připravena v přepravních klecích k následnému odvozu z bioparku. „Zřejmě se jim podařilo uvolnit jistící páčku u klece,“ řekla mluvčí. foto: Policie ČR

„V současné době probíhají výslechy jak zaměstnanců parku, tak i osob, které by k případu mohly poskytnout informace. Okolnosti týkající se útěku zvířat policisté v těchto dnech intenzivně prověřují,“ řekla mluvčí policie Lenka Burýšková. Policisté zjišťují, zda šlo o nedbalostní, nebo úmyslné jednání.

Avšak podle majitele bioparku Antonína Hnízdila má zřejmě útěk zvířat na svědomí nějaká třetí osoba mimo biopark. Technickou závadu na kleci nebo to, že by si zvíře klec otevřelo samo, jako příčinu vyloučil. Vyloučil i možnost, že by útěk zvířat mělo na svědomí pochybení některého zaměstnance bioparku. Případ vyšetřuje policie.

Biopark Štít dost nezajistil klec proti útěku šelem, majitel dostal pokutu 30 tisíc

„Je spousta variant, kdo mohl klec otevřít. Otevření klece je docela náročné a ten, kdo to udělal, o tom musel mít znalost,“ řekl Hnízdil. Zaměstnanci bioparku podle něj naposledy otevírali klec ve středu 11. července. „Pokud by personál pochybil a špatně to zavřel, tak ty kočky utekly minulou středu,“ řekl. Technická závada na kleci podle něj shledána nebyla. Klec s šelmami Hnízdil nyní osobně hlídá. „Od pondělí spím v autě u vozu,“ řekl. 

Třem veterinářům se dospělé šelmy kolem 12:30 podařilo uspávacími střelami...
V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku v pondělí dopoledne...

Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína a podle Hnízdila jim hrozilo utracení. Do bioparku Hnízdil šelmy přivezl před třemi měsíci a chce je odvézt do nové zoo v Istanbulu. Dosud ale nezískal od úřadů povolení k vývozu zvířat z EU.

Zvířata stále žijí v kleci na valníku, v kterém je připravovali v cirkuse. Veterináři takové podmínky pro zvířata označili jako nevhodné, biopark by měl podle nich podmínky chovu zlepšit.

Podle Hnízdila měla zvířata v kleci na valníku přestát jen veterináři povolenou karanténu a nyní již měla být v Turecku. Hnízdil věří, že brzy získá povolení, zvířata odjedou do Turecka, a tím se vše vyřeší.

VIDEO: V soukromém bioparku na Hradecku utekli dva tygři a lev, zvěrolékaři je už uspali

Odmítl, že by zvířata byla týraná, podle něj v tomto cirkusovém voze strávila celý svůj dosavadní život. „Uvědomujeme si to, ale doufali jsme, že se to rychle vyřídí a kočky budou v novém domově. Bohužel nemáme kapacity na to zvířata (zatím) umístit jinam,“ řekl s tím, že jiné v bioparku chované šelmy mají výběhy s dostatkem prostoru.

Policie ve středu oznámila, že útěk šelem vyšetřuje jako podezření ze zločinu obecného ohrožení. Případnému viníkovi hrozí v případě odsouzení trest od tří do osmi let vězení. V případu zatím policie nikoho neobvinila. Policisté zjišťují, zda šlo o nedbalostní, nebo úmyslné jednání.

Klece nebyly dostatečně zajištěné, tvrdí veterináři

Případ si od obvodního oddělení policie v Chlumci nad Cidlinou převzala služba kriminální policie a vyšetřování územního odboru Hradec Králové. Vyšetřovatelé spolupracují i s odborem kriminalistické techniky a expertiz krajského policejního ředitelství a se Státní veterinární správou.

Podle veterinářů biopark dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem. Majitel bioparku Antonín Hnízdil dostal pokutu 30 000 korun za to, že dovoz zvířat řádně neoznámil úřadům. Musí těž zlepšit podmínky chovu. Dosavadní způsob chovu šelem v přepravní kleci na valníku je podle zjištění veterinářů nevhodný. Valník s klecí lze podle veterinářů použít jen krátkodobě pro převoz zvířat.

Zvířata utekla z klece v pondělí před 10:00. Třem veterinářům se dospělé šelmy podařilo kolem 12:30 uspávacími střelami naráz uspat. Nikdo nebyl zraněn. Policie v pondělí uvedla, že jednou z vyšetřovacích verzí je, že se zvířatům podařilo uvolnit jistící páčku u klece.

Biopark Štít se na prezentaci na webu charakterizuje jako soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Je v obci Klamoš, v její části Štít, asi šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále například želvy, koně, drůbež, kozy.

Autor: