Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utekla před smrtí kvůli erotickým fotkám. Česko ji nyní posílá zpět

Zainap Gasanovová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zainap Gasanovová |

PRAHA Mladá Dagestánka Zainap Gasanovová s rodinou se ve čtvrtek výrazně přiblížila návratu do Ruska, odkud utekla před vydíráním a krevní mstou. Ministerstvo vnitra koncem loňského roku odmítlo rodině udělit azyl a soud nyní zamítl žalobu proti postupu úřadu, k níž se Zainap s matkou a dvěma bratry upínali. Bojí se totiž, že v Rusku jim stále hrozí smrt.

O zamítnutí žaloby rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, zatím ale není jasné proč. "Vyřizující soudkyně odjela na dovolenou a předmětný rozsudek navíc dosud nebyl vyhotoven a doručen účastníkům řízení tak, aby se mohli s jeho odůvodněním seznámit," odmítla otázky serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Olga Mičanová. 

ČTĚTE TAKÉ:

Rodině tak zbývá pouze takzvaná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, díky níž získá zhruba půl roku času navíc. "Většinou rozhodnou zhruba za šest měsíců, ale měli jsme případy, kdy to trvalo i rok," řekla serveru Lidovky.cz Michala Cilli z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která rodinu zastupuje.

Nejvyšší správní soud buď zruší rozhodnutí soudu krajského, ministerstva nebo obou a případ jim vrátí k novému posouzení. Nebo stížnost zamítne a vystaví rodině lístek do Ruska. Cilli je nicméně optimistická. "Měli jsme už podobné případy, kdy Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí ministerstva i soudu. Šance tam určitě je," věří. 

Případ Zainap server Lidovky.cz podrobně popsal letos v březnu. Přes dva roky s matkou a bratry utíká před krevní mstou, která jí doma hrozí. Dnes osmnáctiletou dívku před pěti lety vydíral chlapec z její rodné vesnice Novyj Kumuch nedaleko Machačkaly, hlavního města Dagestánu, republiky na jihu Ruské federace.

Hrozil jí zveřejněním erotických fotomontáží, pokud mu nebude platit. Ačkoliv dívka podle svého tvrzení nikdy žádné erotické obrázky nenafotila, natož aby je někomu poslala, peníze doma brala a vyděrači je nosila. 

Chybějících financí si ale všiml otec Zainap, který se je pokusil vymoci od chlapcovy rodiny zpět. Jenže spor skončil tragicky: zabil vyděračova otce a zranil jeho matku. Syn a soused zavražděných krátce nato otce Zainap postřelili, následkem čehož zemřel v nemocnici. 

Od té doby se život Zainap, její matky a dvou sourozenců dramaticky proměnil. Kvůli krevní mstě museli utéct z vesnice: nejdříve do Petrohradu, kam se k nim donesla informace, že chlapcova rodina je stále hledá, aby je mohla zabít, později za pomoci humanitární organizace Memorial odcestovali do Prahy. 

V Česku požádali o azyl, avšak Odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra ho neudělil s tím, že krevní msta je spor mezi soukromými osobami a v takových případech se nedává. Podle úředníků postačí, když se rodina odstěhuje na jiné místo v Rusku. To ale podle matky Zainap nestačí, o život prý rodině jde v celém Rusku.   

Zainap Gasanovová

Zainap Gasanovová

Mladá dívka kvůli otřesným zážitkům a sérii životních kotrmelců navíc trpí silnými depresemi, které se u ní naplno projevily v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. Několikrát se pokusila o sebevraždu a skončila na silných antidepresivech v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích.

V poslední době se nicméně její stav zlepšil a z léčebny se vrátila do Kostelce, zamítnutí žaloby ale údajně nenese dobře. "Byla plná nadějí. Komunikovala už delší dobu normálně. Bylo jí líp. Občas sice měla sebedestruktivní záchvaty, že se škrábala, ale zlepšovalo se to. Teď je opět tam, kde byla," popisuje Jana Ridvanová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se o rodinu stará od příletu do Česka. 

Server Lidovky.cz a LN informovaly o podobném případu Ukrajinky Anastázie Hagenové. Se třemi syny se marně pokoušela o azyl, soud dokonce zamítl její kasační stížnost, avšak po mnohaměsíčním boji a tlaku veřejnosti jí úřady povolily loni v září trvalý pobyt.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!