Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Úterní nárůst počtu lidí s covidem byl o dvě pětiny nižší než před týdnem, přibylo 213 případů

Vojáci na Trutnovsku testuji lidi na covid. foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA - V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
  9:28aktualizováno  10:07

Vytrvale klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. K dnešku činilo 11 případů, o den dříve 12. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Nakažlivější varianta delta se šíří pomaleji, než se čekalo. Ve Francii tvoří dvě až čtyři procenta nových případů

Oproti předchozímu týdnu výrazně kleslo kromě počtu případů covidu-19 i množství testovaných na koronavirus. Minulý týden v úterý bylo provedeno téměř 163 000 antigenních testů, kdežto toto úterý je asi 108 000. Počet PCR testů mírně stoupl z přibližně 23 000 na 26 000.

Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19.
Na gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci proběhl pilotní projekt testování na...

Navzdory nižšímu počtu testovaných ale klesly či stagnovaly podíly potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - v úterý podíl pozitivních ve srovnání s předchozím úterkem stagnoval na 0,05 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,74 na 0,5 procenta. Také u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl snížil, a to z 1,4 procenta za předchozí úterý na 0,99 procenta.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 254 lidí s covidem-19.

Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají již od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 000. Také denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních asi dvou týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí dokonce ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což by bylo poprvé od začátku loňského září. Statistiky úmrtí ale ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje.

Vytrvale klesá v poslední době i počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco na začátku června bylo pacientů ještě téměř 500, v úterý už jen 136. Ve vážném stavu je 19 z nich. Nejvíce hospitalizovaných za celou dobu epidemie bylo podle dat ministerstva v polovině letošního března, kdy jejich počet přesahoval 9000.

Snižuje se i incidenční číslo, které je nyní pro vládu určující pro změny protiepidemických opatření. K dnešku kleslo oproti úterku téměř ve všech regionech Česka. Nejnižší je aktuálně v Královéhradeckém kraji se třemi případy covidu-19 za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel. Nejvyšší je s 21 případy v Libereckém kraji.

Očkováno proti covidu-19 bylo v úterý 109 640 lidí, což je zhruba o 5000 méně než před týdnem. Minulý týden se ve všech všedních dnech počty očkovaných pohybovaly přibližně od 115 000 do 117 000. Dávek vakcín bylo od loňského začátku očkování podáno v Česku celkem 6,78 milionu. Plně naočkováno je 2,24 milionu lidí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat