Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo Zemana či Rusnoka pojede na pietu za Mandelu ministr Kohout

Jan Kohout | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kohout | foto: ČTK

PRAHA Úterní piety na počest Nelsona Mandely v Johannesburgu se za Českou republiku zúčastní ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Ve středu se pak ukloní památce Mandely v Pretorii.

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdila mluvčí ministerstva Johana Grohová. "Mohu potvrdit, že ohledně delegace na pohřeb Nelsona Mandely byl osloven ministr zahraničí Jan Kohout," sdělila. Že by ministr Kohout letěl v pondělí na pietu vládním speciálem ale popřela. "Delegace bude velmi malá, s panem ministrem pojede jen jeden člověk. Poletí obyčejnou linkou," uvedla Grohová.

Prezident Zeman se piety za Mandelu nemůže zúčastnit, protože je v současné době v rekonvalescenci. "Pan prezident měl zájem na tom, aby na smuteční akci byla Česká republika nějak zastoupena," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Mandelova pohřbu se česká delegace nezúčastní

Otázka personálního zastoupení se řešila v sobotu v Lánech na setkání expertního týmu. "Na tomto setkání byl i pan premiér Rusnok. Na základě dohody byl stanovena delegace v čele s ministrem zahraničí," doplnil Ovčáček.

Lidé uctívají památku Nelsona Mandely po celém světě. Na snímku květiny před sochou bývalého jihoafrického prezidenta blízko londýnského Parlamentu.

Lidé uctívají památku Nelsona Mandely po celém světě. Na snímku květiny před sochou bývalého jihoafrického prezidenta blízko londýnského Parlamentu.

Po příletu do JAR se ministr zahraničí přesune do sídla vlády v Pretorii, kde bude od středy na dva dny tělo Mandely vystaveno. Státního pohřbu v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu na jihovýchodě JAR se česká delegace nezúčastní.

Pietní akce v upomínku neohroženého bojovníka za lidská práva Mandely, který zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let, se bude konat na stadionu o kapacitě 95 tisíc míst v Johannesburgu.

Jak v sobotu informoval server Lidovky.cz, premiér v demisi Jiří Rusnok se pietní akce zúčastnit nechtěl, jelikož je "pracovně vytížený". Vyplynulo to ze záznamu České televize, který se objevil na internetu. "Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec," řekl premiér v rozhovoru s ministrem Vlastimilem Pickem. Více ČTĚTE ZDE.

"Hanba českého premiéra"

Rusnokovo faux pas zaznamenala i některá světová média. Stručně se o něm zmínila například německá tisková agentura DPA a slovenský server topky.sk o něm informoval s titulkem "Hanba českého premiéra". Agentura AP napsala, že mnozí světoví státníci dali najevo, že Mandelův pohřeb si ani za nic nenechají ujít, ale český premiér Jiří Rusnok k nim nepatří. Její krátkou zprávu mimo jiné převzala televize ABC a list The Washington Post, stejně jako irské či kanadské listy.

Rusnokův trapas

Přijedou světoví politici, členové královských rodin a světové celebrity, ale vyhlídka na pohřeb Nelsona Mandely neláká jednoho muže, napsal dnes britský list The Times. Český premiér v demisi v nestřežené chvíli projevil své skutečné pocity o případné cestě do Jižní Afriky na událost, která bude jednou z největších svého druhu v dějinách, dodal deník.

Rusnokův incident zaznamenala i francouzská agentura AFP, která poznamenala, že český premiér předtím v kondolenci projevil "hluboký zármutek" nad Mandelovou smrtí. Stejně jako AP také AFP připomněla Rusnokovu omluvu za jeho slova. Zprávu AFP přejaly některé francouzské weby, včetně televize TF1.

Úterní veřejné piety se zúčastní řada významných světových státníků. Bílý dům potvrdil, že dorazí americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Svou účast podle agentury DPA oficiálně oznámil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle agentury DPA přijede rovněž francouzský prezident François Hollande či německý prezident Joachim Gauck.

, ,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...