Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úterý se v Česku neslo ve znamení horka, na několika místech padly teplotní rekordy

Praha V Česku v úterý meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let, řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Stejně jako v pondělí bylo nejtepleji v Plzni-Bolevci s 30,2 stupně. Více než třicítku zaznamenali meteorologové ještě v Českých Budějovicích-Rožnově, a to 30,1 stupně. Těsně pod třicítkou - na 29,9 stupně Celsia - se rtuť zastavila ve středočeských Dobřichovicích.

Dosažení tropických teplot pro Plzeň ani České Budějovice neznamenalo překonání teplotních rekordů. V obou městech totiž předchozí rekordní teploty pro dnešní den přesahují 31 stupňů. Rekord padl například v Bohumíně na Karvinsku, kde bylo naměřeno 29,8 stupně. Původní rekordní teplota z roku 1958 činila rovných 29 stupňů. Nejvyšší teplota pro 11. květen byla v Česku naměřena v roce 1907 v Přerově a činila 32,1 stupně Celsia.

Už v pondělí teploty v Česku překonaly 30 stupňů, a 10. květen se tak stal prvním letošním tropickým dnem. Rekordy v pondělí padly na třetině stanic, které měří teplotu 30 a více let.

V dalších dnech ale Česko zasáhne prudké ochlazení. Ve středu odpoledne hrozí silné bouřky a výrazné stoupání hladin menších řek. S příchodem dešťů také klesnou teploty na západě a jihozápadě Česka podle ČHMÚ až na 11 stupňů. Na východě země ještě bude ve středu horko, a to až 28 stupňů. Na čtvrtek ústav předpovídá teploty většinou devět až 13 stupňů a ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku 14 až 18 stupňů.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Pronájem bytu v RD Brušperk
Pronájem bytu v RD Brušperk

K náměstí, Brušperk, okres Frýdek-Místek
12 000 Kč/měsíc