Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utíká před ‚vlastizrádnou‘ vládou a žádá azyl v Rusku. Na návod se ale zeptal české ambasády

Petr Michalů prý požádal o azyl v Rusku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Michalů prý požádal o azyl v Rusku. | foto: FacebookReprofoto

PRAHA Proruský aktivista Petr Michalů „prchl“ do Ruské federace, aby tam požádal o azyl. Českou vládu totiž považuje za vlastizrádnou. Ministerstvo zahraničí nyní situaci sleduje. Podle diplomatických zdrojů se měl Michalů dokonce české ambasády v Moskvě dotázat, jak o azyl požádat.

Jak mohu požádat v Ruské federaci o azyl? Podobná otázka před časem zaskočila českou ambasádu v Moskvě. „Návod“ totiž požadoval tuzemský proruský aktivista Petr Michalů. Ten chce na východ emigrovat, neboť považuje českou vládu za vlastizrádnou. O emigrantově prosbě o pomoc se server Lidovky.cz dozvěděl od diplomatického zdroje, který nechtěl být jmenován.

Dotaz, jak požádat v Rusku o azyl, vzbudil pozornost českého ministerstva zahraničí, které jeho kroky začalo monitorovat. „Jsme informováni prostřednictvím ambasády v Moskvě, že jeden z českých občanů nás informoval, že má v úmyslu požádat o azyl v Rusku. Nemáme ale možnost ověřit, jestli tak skutečně učinil,“ sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Omlouval se i Putinovi

Michalů je známý proruský aktivista. Stál například za peticí Omluva ruskému národu, ruskému lidu a prezidentu Putinovi. Nyní o svém azylu nadšeně vypráví ruským médiím. „Vždycky jsem miloval Rusko. Bohužel v dnešní době se do mozků Evropanů dostávají potoky lží o Rusku a v takovém prostředí žít jednoduše nemohu,“ sdělil tamním médiím. Na rozhovor Michalů s ruskou televizí upozornily Parlamentní listy.

Michalů však na azyl nemusí v Moskvě dosáhnout. Ruská federace je totiž v jeho udělování velmi obezřetná a běžnou praxí je, že podobné žádosti řeší „přechodným azylem“ - tedy časově omezeným razítkem. Nestandardní navíc je i fakt, že aktivista nepožádal o azyl ihned, jak překročil hranice do federace.

Od začátku vypuknutí ukrajinské krize je v Česku aktivní mnoho proruských webů a aktivistů. Skupina Přátelé Ruska, kterou vede exsenátor Jiří Vyvadil se například silně vymezovala proti průjezdům transportérů NATO a vítala Noční vlky - motorkáře, kteří jsou loajální prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Pořad spolu s Martou Kubišovou uváděl i Zdeněk Srstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Pořad spolu s Martou Kubišovou uváděl i Zdeněk Srstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Pořad spolu s Martou Kubišovou uváděl i Zdeněk Srstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...