23. července 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útočnice mohla být zfetovaná, nejspíše pervitinem, říká psychiatr k vraždě na Andělu

Policie vyšetřuje na místě činu případ vraždy 54leté ženy. Tu nožem podobala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vyšetřuje na místě činu případ vraždy 54leté ženy. Tu nožem podobala... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V obchodním centru na pražském Andělu ubodala k smrti zákaznici. Jen pár hodin předtím opustila psychiatrickou léčebnu, ve které se léčila dobrovolně. Na začátku července se přitom pokusila uškrtit ženu v kavárně. „Troufl bych si říct, že selhala bezpečnost. U nebezpečného agresora, ať je podezřelý z jakékoli psychické poruchy, musí přeci zahájit trestní stíhání,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz známý psychiatr a sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Lidovky.cz: Co se muselo dít v hlavě ženě, aby si několik hodin poté, co vyšla z psychiatrické léčebny, vytipovala oběť v supermarketu a ubodala ji v supermarketu za bílého dne?
Já se přikláním k tomu, že mohla být něčím sjetá. Zřejmě pervitinem. A to je velmi agresogenní droga. Viděl jsem už několik vrahů, kteří byl pod vlivem pervitinu. Takže bych to sváděl spíše na nějaký momentální vliv, protože s napadenou dámou se nejspíš ani neznaly. Oběť měla být náhodná. A jestliže ji pustili z léčebny, tak asi nevykazovala nějaké známky duševní nemoci.

Lidovky.cz: Ona se přitom 5. července pokusila uškrtit mladou ženu v kavárně na pražském Újezdě, kvůli čemuž policisté s ohledem na její aktuální psychický stav zprostředkovali její převoz do Bohnic. Po zhruba dvou týdnech se dostala ven... Je podle vás možné, aby byla propuštěná jako zdravý jedinec?
To si nedovedu představit.

Vražedný útok se odehrál ve druhém patře prodejny v sekci, kde se prodává ložní...
V prodejně Tesco na pražském Andělu zabila podle policie jedna žena druhou.

Lidovky.cz: V psychiatrické léčebně prý byla několikrát. A dobrovolně. Její léčba nebyla nařízená soudně.
Troufl bych si říct, že selhala bezpečnost. U nebezpečného agresora, ať je podezřelý z jakékoli psychické poruchy, musí přeci zahájit trestní stíhání. V takovém případě je to pak úplně jiná hospitalizace, než když se jim tam přihlásí někdo dobrovolně. My dnes nemůžeme zadržovat pacienta proti jeho vůli, pokud nevykazuje znaky duševní nemoci. A ona duševně nemocná, v tom pravém smyslu slova, nebyla. Jinak by ji nepustili. Spíš je pravděpodobnější, že jela v nějakých drogách.

Lidovky.cz: Jak takovou situaci řešit? Jde o už několikátý případ, kdy člověk propuštěný z léčebny, zabíjel. Tato žena se navíc už jednou dopustila závažného činu, přesto nebyla zadržená.
Pokud jde o ochranné léčení po spáchání nějakého deliktu, tak je to propuštění vázané na soudní rozhodnutí, a to není tak jednoduché. Jakmile přijde někdo dobrovolně na léčení, tak jej nesmíte držet, pokud chce odejít. Tedy teoreticky se dá pozvat soudce, aby jí nechali v hospitalizaci, protože ji (lékaři) považují za nebezpečnou. Pokud ale nejde o diagnózu duševní poruchy – a pochybuju, že by v tomto případě byla – , tak je to velmi složité ji držet v nemocnici. Na to nemáme ani kompetenci.

Zvěřina Jaroslav

Lidovky.cz: Dotyčná žena měla trpět problémy již v léčebně, kde měla vyhrožovat ostatním pacientům...
To je velice zvláštní, protože jestli se v léčebně takto chovala, tak nevím, proč ji propustili.

Lidovky.cz: Žena po ubodání zákaznice vyčkávala na příjezd policistů. Na její tváři se objevil i lehký úsměv. O čem to vypovídá?
Tak to samozřejmě může souviset s hladinou pervitinu v krvi, případně alkoholu. Je to velice nestandardní chování.

Lidovky.cz: V případech, kdy zabíjeli lidé s nějakou poruchou, se často objevuje jako vražedná zbraň nůž. Lze z toho něco vyvodit?
Z toho jsem překvapený a moc tomu nerozumím. I Orlová (vražedkyně ze Žďáru - pozn. red.) někoho bodala. Ačkoli je to velice nestandardní, tak je to nyní zřejmě populární. Lidé tento způsob vidí v televizi, čtou o něm v novinách. Ale nevím, co to způsobilo. Poslední vrah, kterého jsem viděl sjetého pervitinem, umlátil svou příbuznou hokejkou. Nemusí se tedy vždy jednat o nůž.

Lidovky.cz: Útočnice z obchodu vraždila navíc poblíž oddělení s kuchyňskými potřebami...
Z toho vyplývá, že měla nůž po ruce.

Lidovky.cz: Propuštění této ženy by mohlo naznačovat, že systém selhává. Jak to řešit?
Jediná prevence, kterou bych navrhoval, je zvýšení kompetencí psychiatrů. Aby mohli i ty dobrovolně vstupující do léčby zadržet proti jejich vůli, než rozhodne soud. V současné době k tomu mají ti psychiatři málo kompetencí. Osobně si pamatuji jeden případ - posílal jsem do léčebny pacienta, který ohrožoval několik žen mačetou, byl to maniak, který byl klinicky nemocen, ale protože nesouhlasil s hospitalizací, tak ho léčebna vrátila zpátky do mého léčení.

VÍCE O KAUZE:

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky