Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útočníci podezřelí z napadení číšníka jsou Nizozemci, policie je sledovala na kamerách

Česko

  10:54
PRAHA - Sedm mužů, kteří podle policie napadli a vážně zranili číšníka v pražském centru, čeká, zda půjde do vazby. Muži se prokázali nizozemskými pasy. Policie odmítá kritiku, že by bez pomoci svědkyně nechala podezřelé muže z Česka odletět.

Policie zatýká cizince podezřelé z brutálního útoku v centru Prahy. foto: iDNES.cz. Jiří Meixner

Skupina sedmi cizinců je podezřelá z brutálního napadení číšníka na zahrádce restaurace Polpo ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Deník Blesk citoval majitele restaurace, podle kterého má číšník zlomenou čelist a vážně poraněné oko.

Za trestný čin těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu...
Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu...

Policisté v neděli zveřejnili video a poprosili občany o pomoc při hledání podezřelých. Dočkali se v pondělí, kdy je svědkyně upozornila, že se muži nacházejí v odletové hale na Letišti Václava Havla v Praze. 

„Policie musí upřesnit prvotní včerejší (pondělní) informace ohledně oznámení, které jsme přijali v souvislosti s výskytem podezřelých mužů na letišti Václava Havla. Ještě před tímto zadržením jsme přijali informace od několika dalších oznamovatelů o tom, že se muži nachází na letišti. V ten okamžik již byl jejich pohyb monitorován kamerami bezpečnostního dispečinku letiště Václava Havla s cílem zadržet je,“ aktualizoval v úterý svou zprávu mluvčí pražské policie Jan Daněk. Reagoval tak na kritické hlasy, že by policisté bez pomoci svědkyně nechali pachatele odletět. 

„Zadržení, kteří jsou ve věku od 24 do 32 let, strávili noc v policejní cele. Muži kriminalistům předložili holandské doklady a během dnešního dne budou probíhat jejich výslechy za přítomnosti překladatele do holandštiny a právních zástupců. Podle výsledků výslechů bude zvolen další postup při vyšetřování. Na tyto úkony mají kriminalisté ze zákona 48 hodin od zadržení podezřelých,“ napsal dále mluvčí Daněk. Podle serveru Policejní deník jde o Turky trvale žijící v Holandsku.

Výpověď mluvčího pražské policie se ovšem neshoduje se svědectvím muže, který na skupinku upozornil ochranku. „Vystoupili z bílé dodávky, nejspíš to byla hotelová doprava. Poznal jsem je hned, a sice podle toho chlapíka ve žlutém tričku. Upozornil jsem ostrahu a ta kontaktovala státní policii. Nejprve přišli dva policisté z místní služebny. Jeden z nich měl před penzí. Vzali jim pasy, ale pak se půl hodiny nic nedělo. Až teprve poté přijely posily,“ popsal pro iROZHLAS.cz svědek zatýkání.

Mluvčí cizinecké policie uvedla pro server iROZHLAS.cz, že zásah na místě proběhl až po oznámení ze dvou zdrojů. „Do té doby s nimi naši policisté vůbec nepřišli do kontaktu. My jsme obdrželi oznámení od svědků, kteří tyto osoby viděli na letišti a také od pracovníků bezpečnosti Letiště Praha. Naši hlídkující policisté s nimi do té doby nepřišli do kontaktu,“ odmítla výpověď svědka mluvčí Kateřina Rendlová.

Rvačka před Quadriem. Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě...
Policie zatýká cizince podezřelé z brutálního útoku v centru Prahy.

Číšník se v sobotu s muži dostal do konfliktu poté, co je upozornil na to, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. „Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovu náměstí,“ popsal Daněk.

„Osahávali přítelkyni“

Policisté na webu zveřejnili fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio.

Policisté vyšetřují i incident z páteční noci, kdy titíž cizinci měli zaútočit v pražské Dlouhé ulici na dalšího muže. „My jsme v pátek měli problém s tady tou skupinkou cizinců. Jeden z těch chlapů přišel k mojí přítelkyni, začal ji osahávat, tak jsem ho upozornil a v tu chvíli jeden z těch lidí napadl mého kamaráda, který dostal od něj pěstí,“ řekl televizi Prima Filip Kostov.

Podle Kostova musel kamarád následně do nemocnice na šití. „Koukali jsme, že se jich tam vyrojilo asi sedm. Zmizeli hrozně rychle,“ konstatoval.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat