Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Útočník z úřadu vlády měl u sebe plynovou zbraň a nože, potvrdila policie

Premiér Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci k znovuvybudování očkovacího centra v O2 areně v Praze. (3. prosince 2021) foto: Tomáš KristMAFRA

Policie v pátek potvrdila, že útočník z úřadu vlády byl vyzbrojený plynovou zbraní a noži. O incidentu, který se stal ve středu 24. listopadu, informoval premiér Andrej Babiš ve čtvrtek. Muž je nyní v Bohnicích a je podezřelý ze spáchání trestného činu výtržnictví a násilí proti úřední osobě a hrozí mu až šestiletý trest vězení.
  12:30aktualizováno  13:07

Babiš uvedl, že se ho pokusil napadnout ozbrojený muž a že útočník s pistolí a nožem byl zadržen na vrátnici Úřadu vlády ČR. Podle Rybanského chtěl třiatřicetiletý muž předat dopis konkrétní osobě, což mu nebylo umožněno. K setkání Babiše a útočníka tak nedošlo, později se přitom ukázalo, že pistole byla plynová. 

„Incident se stal 24. listopadu kolem poledne, kdy na úřad vlády přišel muž a chtěl předat dopis konkrétní osobě. Pracovnice úřadu vlády ho upozornila, že dopis musí nechat na recepci, což se mu nelíbilo, začal se vulgárně vyjadřovat a byl agresivní,“ řekl iDNES v pátek pražský policejní mluvčí Jan Rybanský.

Členové ochranné služby ho upozornili, aby se choval slušně, natož si sáhl pro zbraň. „Rychle zareagovali a muže za pomocí donucovacích prostředků zpacifikovali a zadrželi. Následně bylo zjištěno, že se jedná o plynovou zbraň, a že má u sebe více zbraní, jako nože a podobně. Muž je v tuto chvíli podezřelý ze spáchání trestného činu, výtržnictví a násilí proti úřední osobě. V případě odsouzení mu hrozí až šestiletý trest odnětí svobody,“ doplnil mluvčí. 

Muž je v současné době v lékařském zařízení v Bohnicích, byly zadány znalecké posudky z oboru zdravotnictví, dodal.

Podle pátečního vyjádření policie na twitteru útoků a agresivity vůči zdravotnickým autoritám, ústavním činitelům nebo zdravotníkům přibývá. Uvedla, že pachatele čtyř z pěti známých útoků z posledních dnů ale dopadla a vede s nimi řízení. Současně kriminalisté stíhají desítky lidí v souvislosti s vyhrožováním na internetu, za což hrozí až tři roky vězení.

Babiš uvedl, že kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 čelí výhrůžkám. „Včera sem přišel takovejhle borec a chtěl mě napadnout,“ řekl ve videu premiér a ukázal fotografii, na které je vidět pistole, nůž či vrhací hvězdice. „Policie ho zpacifikovala na vrátnici,“ dodal Babiš.

Na tiskové konferenci dnes dopoledne Babiš pochválil práci policie. „Policie odvedla skvělou práci, na vrátnici ten člověk byl zpacifikován a zadržen. I na ministerstvu zdravotnictví to zvládla ochranná služba,“ řekl novinářům. Na konci října přišel na recepci ministerstva zdravotnictví muž s železnou tyčí, překonal turnikety a ochranka ho zadržela na schodech.

„Stále nám někdo vyhrožuje, já to ani nehlásím. V sobotu zase bylo šest lidí, kteří křičeli, před mým domem,“ dodal Babiš. Podobným osobních útokům v místě bydliště v minulosti čelili i další veřejné osoby, například hlavní hygienička Pavla Svrčinová nebo prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Babiš čelil výhrůžkám již v minulosti. Na konci února v diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům. Podezřelý muž byl zatčen ve Španělsku a policie ho obvinila za vydírání.

„Ten pán mi napsal omluvný dopis,“ uvedl Babiš v půlce dubna. O měsíc později se muž dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu a soud dohodu schválil.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat