Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útočníkům s mačetami hrozí až výjimečný trest

Česko

  15:54
NOVÝ BOR (ČESKOLIPSKO) - Čtyři z pěti útočníků, kteří letos srpnu v Novém Boru na Českolipsku napadli mačetami hosty v baru, jsou nově stíháni za pokus o vraždu. Původně byl jejich čin posuzován jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví.
Mačeta - ilustrační foto

Mačeta - ilustrační foto foto: Shutterstock

O změně informovala náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová. Obviněným mužům nyní hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Útok je nyní posuzován jako pokus vraždy spáchaný z jiné zavrženíhodné pohnutky a u tří z obviněných také spáchaný na dvou nebo více osobách.

Útok v Novém Boru

Útok se stal 7. srpna v novoborském baru Pivní pomoc. Incidentu měl předcházet konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Mladíci pak údajně ženu začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli. Jeden host měl prý jednoho z Romů také udeřit. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli. Výsledkem byli tři zranění. Více si přečtěte ZDE.

"Znak skutkové podstaty 'z jiné zavrženíhodné pohnutky' je shledáván ve snaze o pomstu po předchozím malicherném fyzickém konfliktu v baru, nikoliv v pohnutce rasové," vysvětlila Bradáčová.

Tři z pěti Romů, kteří v baru útočili, byli zadrženi krátce po činu. Dva se dosud vypátrat nepodařilo. Antonín Sinu a Jakub Žiga jsou proto nyní stíháni jako uprchlí.

Zvýšení napětí na severu

Novoborský incident na severu Čech zvýšil napětí mezi většinovou společností a tamními Romy. Lidé v Novém Boru na něj zareagovali poklidnou demonstrací, na níž odsoudili násilí. Do města ale přilákal i Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS), která v Novém Boru uspořádala pochod.

Na bezpečnost v ulicích po útoku začali dohlížet policejní těžkooděnci. Situace ve městě se později uklidnila, na podzim se ale v Novém Boru staly další dva útoky, při nichž byli napadeni místní mladí lidé. Jeden z nich byl podle policie rasový a tři patnáctiletí mladíci si za něj už vyslechli obvinění.

Autoři: ,

Prodej stavebního pozemku 627m2
Prodej stavebního pozemku 627m2

Hartavská, Hrádek nad Nisou - Loučná, okres Liberec
2 350 000 Kč

Mohlo by vás zajímat