Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útok na prezidenta v pěti bodech. Kdo selhal?

Česko

  7:00aktualizováno  13:41
PRAHA - Nestává se příliš často, aby někdo útočil na české politiky. Tentokrát si 26letý dělník vzal při útoku na prezidenta jen plastovou pistoli. Odborníci však varují, že berou incident velmi vážně a pokud by střelec měl zbraň skutečnou, ochranka by fatálním důsledkům nezabránila.

Václav Klaus foto: ČTK

"Incident považuji za velmi závažný," přiznal policejní prezident Martin Červíček a slíbil důkladné vyšetření útoku. Pomocí záběrů televizních štábů jsme celou událost zrekonstruovali. Podívejme se na nejspornější body celého incidentu.

1. Prezident prochází hustým davem
Prezident Václav Klaus prochází davem, který se shromáždil během jeho návštěvy v Chrastavě na Liberecku. Potřásá si rukou s přítomnými lidmi, rozdává autogramy. "Pokud politik je v davu, který není bezpečnostně prohlížen, není rámová kontrola, kontrola další technikou, případně bezpečnostní prohlídky, tak taková situace se pro ochránce vždy stává černou můrou," míní šéf Útvaru na ochranu prezidenta Jiří Sklenka. Ochranná služba však podle záběrů působila tak, jako by žádné zvýšené riziko neexistovalo.

2. Zjevuje se muž v maskáčích - má zbraň
Muž v nápadném maskáčovém oblečení se protahuje mezi lidmi a blíží se ke Klausovi. Pak vytahuje pistoli a natahuje ji směrem k prezidentovi. Nikdo z ochranky nereaguje. Podle Sklenky však prezidenta nechránili pouze členové ochranky, kteří jsou viditelní na záběrech. Zpovzdálí prý vše pozorovali další ochránci. Nechtěl ale specifikovat, kde byli a jak reagovali.

3. Útočník střílí
Útočník přikládá zbraň k prezidentově pravému boku a sedmkrát vystřelí. Pistole je naštěstí jen airsoftová a tak z  její hlavně vystřelují jen plastové kuličky. I tak prezidenta lehce poraní. Prezident se se zamračeným obličejem otáčí k ochrance a říká: "Tohle se vám opravdu nepovedlo." Členové ochranky opět nijak nezasahují, stojí na místě. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora ochranka fatálně selhala. "Pokud by muž měl opravdovou zbraň a střílel ostrými náboji, byli bychom nyní bez prezidenta a potýkali se s ústavními problémy," komentoval práci ochranky. Sklenka se naopak brání, že ochranka postupovala adekvátně situaci. Když viděla, že muž nemá střelnou zbraň, také nestřílela. Ušetřila tak podle něj život útočníka.

ČTĚTE VÍCE:

4. Prezidentův doprovod pokračuje nerušeně v cestě 
Střelec v klidu z místa odchází, prezident Klaus po incidentu pokračuje v chůzi stejným směrem jako předtím. Žádný z členů ochranky nijak nezasahuje, kráčí dál s prezidentem. Neděje se nic výjimečného. Šándor k události dodává, že pokud by nebylo možné jiné řešení, ochránci by měli bránit prezidenta i svým vlastním tělem.

5. Střelec v klidu dává rozhovory novinářům
Střelec opouští dav kolem prezidenta Klause, nikdo ho nezastavuje. Stihne ještě poskytnout rozhovor několika novinářům. Teprve poté ho zadrží policista v civilu a bere mu jeho zbraň. Policisté pak ještě počkaIi až útočník dokouří a teprve poté jej prohledají a naleznou u něj pepřový sprej. Ministr vnitra Jan Kubice k útoku uvedl, že ho rozhodně nebere na lehkou váhu. "Jedná se o útok na vrcholného představitele státu, který nelze v žádném případě bagatelizovat. Je nepřípustné, aby v demokratické zemi docházelo k jakýmkoliv útokům na prezidenta republiky," uvedl v prohlášení pro média.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!