27. července 2017 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útok ženy na muslimku u pražského koupaliště vyhodnotila policie jako přestupek

Ilustrační foto: Muslimské ženy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Muslimské ženy. | foto: Shutterstock

PRAHA Minulý týden ve středu napadla žena muslimku u pražského koupaliště Divoká Šárka. Policie údajné napadení vyhodnocuje jako přestupek. Incident vznikl, když si kolemjdoucí žena začala fotit muslimky v džihábech. Jedna z nich ženu požádala, aby přestala, poté ji žena slovně i fyzicky napadla.

Jedna z napadených žen uvedla své svědectví ve facebookové skupině „Proti projevům nenávisti“. V příspěvku napsala: „Poté, co byla česky a slušně požádána, ať toho nechá, že si nepřejeme, aby nás fotila, natož děti, začala nám sprostě nadávat. Mé kamarádce dala pěstí a kopla do ní.“

Přivolaná policie odvezla všechny tři ženy. „Požádali jsme je o vysvětlení, celou věc jsme zdokumentovali,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle serveru ceskatelevize.cz také dodal, že momentálně celou záležitost vnímá policie jako přestupek proti občanskému soužití.

Právnička a ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová však postup policie zpochybňuje. Nadávky na veřejnosti z důvodů rasových nebo náboženských jsou totiž trestným činem. „Myslím si, že by tam mělo dojít k intenzivnějšímu zkoumání motivace toho útoku,“ sdělila Kalibová.

Možnou změnu kvalifikace policie nevylučuje. Vyjádření útočnice zveřejněno nebylo. Incidentu přihlížela i řada dětí, celkem jich bylo třináct.

bapBarbora Pospíšilová, Lidovky.cz